حساب فرعی یا ساب اکانت (Sub account) در صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟

0

ساب اکانت‌ها حساب‌های فرعی مشتق شده از حساب اصلی و بزرگ‌تر هستند که به آن گره‌خورده‌اند. این حساب‌ها بسته به اهداف صاحبانشان می‌توانند عملکردهای متفاوتی داشته باشند. می‌توانند آن‌ها را در اختیار افراد مختلف قرار دهند یا یک فرد به شیوه‌های متفاوتی در هر ساب‌اکانت معامله کند. به‌این‌ترتیب ساب‌اکانت‌ها تبدیل به یکی از اجزای مهم تریدینگ در بازارهای مختلف مالی شده‌اند. در ادامه مقاله به بررسی بیشتر ساب اکانت (Sub account) و ویژگی‌های آن می‌پردازیم. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: صرافی متمرکز

ساب اکانت در صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟         

ساب اکانت ها ویژگی قدرتمندی هستند که به افراد امکان ترید کردن از طریق چندین اکانت را می‌دهند. ساب‌اکانت‌ها از اکانت اصلی جدا هستند و هرکدام دارای بالانس، مارجین و پوزیشن‌های متفاوتی‌اند که می‌توانند به‌صورت مستقل معامله شوند. در برخی از پلتفرم‌های معاملاتی، هر حساب اصلی به‌صورت پیش‌فرض دارای ساب‌اکانت نیز هست. مثلا پلتفرم Crypto Facilities به کاربران خود هنگام ثبت‌نام، حساب‌های نقدی (کش) و مارجین نیز می‌دهد. به‌این‌ترتیب واریز و برداشت از طریق حساب نقدی و معاملات یا تریدینگ از طریق حساب مارجین انجام می‌شود. به‌این‌ترتیب کاربران هم مدیریت دارایی بهتری دارند هم می‌توانند ریسک معاملات خود را کنترل کنند.

تریدرها از ساب‌اکانت برای پیاده‌سازی چندین استراتژی معاملاتی به‌صورت مستقل استفاده می‌کنند. شرکت‌هایی که چندین تریدر دارند نیز برای هرکدام از آن‌ها در اکانت اصلی شرکت، ساب‌اکانت می‌سازند.

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

ساب اکانت آپشنال یا اختیاری

برخی صرافی‌های ارز دیجیتال مثل جمینی و بایننس ساب اکانت را به‌عنوان یک گزینه اختیاری ارائه می‌کنند. در این حالت، ایجاد ساب‌اکانت باعث افزایش امنیت و سطوح دسترسی مختلف بین اکانت اصلی و ساب‌اکانت‌ها می‌شود.

بایننس اعلام کرده که تفاوت بین یک اکانت اصلی و ساب‌اکانت‌ها در داشتن توانایی مشاهده داده‌ها و موجودی‌ها، انتقال وجوه بین اکانت ها، کنترل کامل مدیریتی و دسترسی به طیف وسیعی از ابزارهای حسابرسی دارایی است.

به‌این‌ترتیب اکانت اصلی می‌تواند انتقال دارایی بین ساب‌اکانت‌ها را کنترل کند و به هرکدام سطح دسترسی مشخصی بدهد. این تضمین می‌کند که اکانت اصلی قدرت هدایت و نظارت بر عملکرد همه حساب‌های ساب‌اکانت‌ها را دارد و درعین‌حال هر ساب‌اکانت به صورتی مستقل از سایرین فعالیت می‌کند.

مطالعه بیشتر: صرافی ارز دیجیتال چیست؟

ساب اکانت

ویژگی‌های ساب اکانت     

ساب اکانت ویژگی‌هایی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

  • ساب‌اکانت می‌تواند با استفاده از ایمیل یا بدون آن ایجاد شود:
  • دسترسی به ساب‌اکانت‌هایی که با ایمیل ایجاد می‌شوند مثل هر اکانت دیگری است.
  • دسترسی به ساب‌اکانت‌هایی که بدون ایمیل ایجاد شده‌اند از طریق اکانت اصلی یا کلیدهای API ساب‌اکانت انجام می‌شود.
  • هر ساب‌اکانت مستقل است به این معنی که بالانس (موجودی)، آدرس سپرده، لیست سفید آدرس‌های برداشت شده، کلیدهای API و تنظیمات امنیتی خاص خود را دارد.
  • نحوه اعتبار سنجی و سطح VIP اکانت اصلی به ساب‌اکانت‌ها به ارث می‌رسد.
  • انتقال بالانس یا موجودی بین ساب‌اکانت‌ها بدون کارمزد تراکنش و به‌صورت فوری انجام می‌شود.
  • مارجین پورتفولیو را می‌توان فقط برای یک کوین در هر اکانت یا ساب‌اکانت فعال کرد. اما اگر چند ساب‌اکانت داشته باشید می‌توانید مارجین را برای چند رمزارز اجرا کنید.
  • صاحب اصلی حساب کنترل کامل ساب‌اکانت‌ها را دارد. می‌تواند احراز هویت دومرحله‌ای (2FA) را فعال یا غیرفعال کرده و از این حساب‌ها برداشت کند.

مطالعه بیشتر: آموزش ثبت نام و ورود به حساب صرافی کیوسک

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا نئو خود را خرید کنید

چه کسانی می‌توانند ساب اکانت ایجاد کنند؟   

همان‌طور که اشاره کردیم بسیاری از سازمان‌ها برای مدیریت عملکرد افراد درون سازمان ساب اکانت می‌سازند اما این ویژگی برای سرمایه‌گذاران انفرادی هم وجود دارد. آن‌ها می‌توانند بازده استراتژی‌های مختلف خود را بسنجند. مثلا HitBTC اخیراً ویژگی ساب‌اکانت را به حساب‌های کاربران خود اضافه کرده است.

به‌این‌ترتیب کاربران می‌توانند چندین ساب اکانت (Sub account) بسازند و در هرکدام به شکلی متفاوت معامله کنند. اما درعین‌حال همه آن‌ها به حساب اصلی متصل و تحت نظارت آن هستند. همچنین هزینه کمیسیون‌هایی که کاربر باید بپردازد نیز کاهش می‌یابد.

گرچه به نظر می‌رسد داشتن ساب‌اکانت، بیشتر برای مشتریان سازمانی مطلوب است اما کاربران فردی نیز می‌توانند اثرگذاری روش‌های معاملاتی مختلف یا الگوهای متفاوت را به شکلی واضح بررسی کرده و بازده آن را بسنجند.

مطالعه بیشتر: صرافی کوکوین

چگونه ساب اکانت بسازیم؟

ایجاد ساب اکانت در حساب‌های صرافی‌های مختلف روند نسبتا مشابهی دارد اما در جزییات متفاوت است. در ادامه به نحوه ساخت ساب‌اکانت در صرافی دلتا (Delta Exchange) اشاره خواهیم کرد.

 نحوه ساخت ساب اکانت در صرافی دلتا

برای ساخت ساب‌اکانت نیاز است که:

  • صاحب اکانت اصلی دارای بالاترین سطح تایید مربوط به کشور محل اقامت خود را طی کرده باشد.
  • قابلیت 2FA یا احراز هویت دومرحله‌ای در  اکانت اصلی فعال شده باشد.

صاحب اکانت اصلی می‌تواند ساب‌اکانت بسازد و برای این کار باید روی دکمه « Create Sub Account button » کلیک کند.

در این قسمت یک باکس پیغام نمایش داده می‌شود و نام ساب‌اکانت را می‌پرسد.

ساب اکانت

در این باکس می‌توانید گزینه «Use separate email ID and password» را تیک بزنید. با اضافه کردن یک ID ایمیل مجزا می‌توانید از طریق آن وارد شوید و در ساب‌اکانت معامله کنید. بااین‌حال امکان غیرفعال کردن ورود به اکانت اصلی از طریق این ایمیل هم وجود دارد.

مطالعه بیشتر: صرافی بایننس

ساب اکانت

نحوه استفاده از ساب  اکانت صرافی دلتا

برای انتقال دارایی بین ساب اکانت و حساب اصلی در صفحه ساب‌اکانت روی عبارت « Transfer Equity button» کلیک کنید. در باکس باز شده اکانتی که می‌خواهید انتقال به آن انجام شود و مبلغ موردنظر را وارد نمایید.

ساب اکانت

برای ویرایش تنظیمات ساب‌اکانت نیز روی آیکون «edit» که زیر «Action column» کلیک کنید. همچنین می‌توانید امکان ورود از طریق سایر ایمیل‌ها را هم فعال یا غیرفعال کنید. اما این گزینه تنها برای اکانت‌هایی که با ایمیل جدا ساخته شده‌اند امکان‌پذیر است.

مطالعه بیشتر: بازارساز خودکار چیست؟

ساب اکانت

نحوه ساخت ساب اکانت در صرافی کوینکس

در وبسایت رسمی صرافی کوینکس روی عبارت «Sub-Account» از منوی «Account» کلیک کنید.

ساب اکانت

گزینه «Activate Sub-Account» را فعال نمایید. سپس یک نام دامنه انتخاب کرده و روی « Activate Sub-Account »کلیک کنید. در نظر داشته باشید این نام دامنه را نمی‌توانید بعداً تغییر دهید.

تا اینجا امکان ساخت ساب اکانت فعال شد. برای ساخت آن در مرحله بعدی روی عبارت « Add a sub-account» کلیک کنید.

ساب اکانت

عبارت Account name و Password را تنظیم کرده و کد 2FA را تعیین کنید و سپس دکمه Create را بزنید.

ساب اکانت

برای گرفتن بکاپ از اطلاعات ساب‌اکانت روی عبارت «Send it to my email» کلیک کنید.

ساب اکانت

ایمیل خود را وارد کرده و دکمه Send را بزنید. درنهایت روی OK کلیک کنید.

نحوه استفاده از ساب  اکانت صرافی کوینکس

ابتدا در بالای صفحه ساب‌اکانت روی «Copy address» کلیک کنید.

ساب اکانت

این عبارت را در مرورگر خود وارد کرده و سپس نام اکانت و پسوردی که قبلا تنظیم کرده‌اید را وارد کنید.

ساب اکانت

برای انتقال دارایی بین حساب اصلی و ساب اکانت روی عبارت «Asset Transfer» در صفحه ساب‌اکانت کلیک کنید.

ساب اکانت

اکانت اصلی یا ساب‌اکانت که می‌خواهید به آن انتقال دهید و نوع کوین خود و نیز مقدار آن را مشخص کرده و دکمه «Submit» را کلیک کنید.

ساب اکانت

در صرافی کوینکس امکان فریز کردن ساب‌اکانت (یعنی نبود امکان ورود به آن برای ترید)، ادیت کردن یادداشت‌ها، تنظیم مجدد پسورد و غیرفعال کردن ساب‌اکانت نیز وجود دارد که هرکدام مراحل ساده‌ای دارند که در صفحه اصلی آن مشاهده می‌کنید.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا مونرو خود را خرید کنید

حساب فرعی یا ساب اکانت در یک کلام

ساب اکانت ها حساب‌هایی هستند که از حساب اصلی مشتق می‌شوند و عملکرد مالی متمایزی دارند. آن‌ها روی حساب اصلی کنترل ندارند اما مالک حساب اصلی می‌تواند جریان دارایی و عملکرد ساب اکانت (Sub account) را زیر نظر داشته باشد. از این ویژگی در سازمان‌های مختلف و نیز بین تریدرها به‌صورت فردی استفاده می‌شود.

کیوسک سایت معتبر خرید و فروش ترون و دیگر ارزهای دیجیتال است. با استفاده از خدمات این مجموعه می‌توانید برای خرید آسان رمز ارزها اقدام کنید.

با عضویت در صرافی کیوسک، میتوانید به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید و همچنین با دنبال کردن مقالات کیوسک آکادمی از به روزترین اخبار حوزه ارزهای دیجیتال مطلع شوید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.