ژورنال معاملاتی چیست و چطور یک تریدینگ ژورنال درست کنیم؟

0

یک جمله معروف از پیتر دراکر هست که می‌گوید «اگر چیزی را نسنجید نمی‌توانید آن را بهبود دهید». پیتر دراکر یکی از بزرگ‌ترین نظریه‌پردازان دنیای مدیریت است که به اهمیت سنجش و اندازه‌گیری برای بهبود اشاره می‌کند. تریدرها هم برای بهبود مستمر عملکرد خود راهی جز سنجش و بررسی عملکرد گذشته ندارند و استفاده از ژورنال معاملاتی یا تریدینگ ژورنال (Trading Journal) یکی از این روش‌هاست. تریدرها در این ژورنال، معاملاتی که قبلا انجام می‌دهند را ثبت کرده و پس از مدتی می‌توانند عملکرد گذشته خود را بررسی کنند. ببینند کدام تصمیم‌ها منجر به زیان و کدام‌ها منجر به سود شده است. به‌این‌ترتیب قدرت تصمیم‌گیری و تریدینگ خود را بهبود دهند. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا آوه خود را خرید کنید

ژورنال تریدینگ چیست؟

ژورنال تریدینگ جاییست که تریدرها تجربه خود را از تریدهای مختلف ثبت می‌کنند. همه تریدهای انجام‌شده ثبت می‌شوند و به این طریق، بازده هر استراتژی تریدینگ را نشان می‌دهند. 

ساخت یک ژورنال معاملاتی هزینه زیادی به همراه ندارد. حتی در یک صفحه اکسل هم می‌توان آن را ایجاد کرد. البته نرم‌افزارهای تخصصی هم وجود دارند. اگر همیشه استراتژی ثابتی برای معامله ندارید باید ورودی‌های همه معاملات خود را در تریدینگ ژورنال ثبت کنید. می‌توانید در مورد هر معامله‌ای توضیح دهید که چرا این تصمیم را گرفته‌اید و نتیجه آنچه شده است. به‌این‌ترتیب در موقعیت‌های مشابه آینده از آن عمل اجتناب می‌کنید. حتی می‌توانید همه افکار، احساسات و مشاهدات خود را در آن ثبت کنید. 

می توانید ساخت ژورنال معاملاتی را با ثبت تریدهای روزانه خود در یک دفتر شروع کنید

داشتن تریدینگ ژورنال به تریدرها کمک می‌کند که به استراتژی معاملاتی خود پایبند باشند. به‌این‌ترتیب زمانی که در یک موقعیت مشابه قرار بگیرند تصمیم بهتری می‌گیرند. مثلا قبلا اسیر فومو (FOMO یا Fear Of Missing Out) یا ترس از دست دادن شده‌اند و در زمان درستی برای بستن یک معامله اقدام نکرده‌اند چون فکر می‌کردند هنوز می‌توانند سود بیشتری کسب کنند، درحالی‌که در نهایت، آن معامله را با ضرر بسته‌اند. اگر چنین شرایطی در ژورنال معاملاتی ثبت شده باشد، وقتی در آینده در شرایط مشابه بازار قرار بگیرند می‌توانند احساسات خود را کنترل کنند و تصمیم بهتری بگیرند. 

مطالعه بیشتر: درآمدزایی از ارزهای دیجیتال

چگونه می‌توان یک ژورنال معاملاتی ساخت؟

ژورنال‌های معاملاتی را هم می‌توانید در اکسل و هم نرم‌افزارهایی که مخصوص آن هستند بسازید. حتی می‌توانید آن‌ها را به‌صورت دستی در یک دفتر هم ثبت کنید. اما پیشنهاد ما در مرحله اول استفاده از اکسل است چون ابزارهای تحلیل، فرمول زنی، نمودار و غیره دارد.

مشخص کنید چه اطلاعاتی می‌خواهید ثبت کنید. مثلا تاریخ ترید، دارایی معامله‌شده، سایز پوزیشن (Position، منظور همان معامله است)، شرایط بازار، الگوی تشخیص داده‌شده و غیره. اطلاعات استانداردی که اکثر ژورنال‌های تریدینگ دارند شامل مواردی است که در تصویر زیر می‌بینید.

تصویر فیلدهای استانداردی که در اکثر ژورنال های معاملاتی دیده می شود و شامل نوع ارز، سایز معامله، نوع معامله، تاریخ، میزان اعتقاد به موفقیت آن، استراتژی، پوینت ها و اینکه موفق بوده یا خیر، است.

این‌ها معیارهای پایه هستند اما اگر موارد بیشتری اضافه کنید می‌توانید اطلاعات جزئی‌تر و آمارهای بهتری از ژورنال خود بگیرید. بهتر است شرایط را تشریح کنید مثلا اینکه در تحلیل فاندامنتال (Fundamental) و تکنیکال (Technical) چه نتیجه‌ای گرفتید که وارد این معامله شدید یا چه شرایط یا خبری باعث تحریک احساساتتان برای معامله شده است. حتی بنویسید که از این معامله راضی هستید یا خیر. به‌این‌ترتیب متوجه می‌شوید که وقتی تحت تاثیر یک احساس یا شرایط خاص هستید بهتر است معامله کنید یا خیر. بنویسید که چقدر به موفقیت آن ترید اعتقاد دارید و به آن مقدار کم، متوسط یا زیاد بدهید. 

همه اطلاعات ترید خود را مستقیما بعد از اینکه نقطه خروج (stop loss) خود را قرار دادید ثبت کنید. لازم نیست منتظر باشید که این معامله چه نتیجه‌ای می‌دهد. نتیجه را بعدا ثبت کنید. ممکن است در آینده جزییات آن را از یاد برده باشید. 

پس از مدتی، مثلا دو هفته، یک ماه یا یک فصل اطلاعات را بازبینی کنید و تریدهای خود را بسنجید. مثلا ممکن است ببینید که در 80 درصد مواقع الگوی سر و شانه را درست تشخیص داده‌اید اما الگوی فنجان را به درستی مدیریت نکرده‌اید. به‌این‌ترتیب می‌توانید برای بهبود دانش تکنیکال خود تصمیم بگیرید. یا اگر ببینید در هنگام تحلیل فاندامنتال، برخی عوامل اثرگذار را در نظر نگرفته‌اید و به همین دلیل سود کمتری داشته‌اید سعی می‌کنید در آینده موارد بیشتری را برای تصمیم‌گیری در نظر بگیرید.  

آخرین گام، بازآفرینی عوامل موفقیت است. وقتی ژورنال را بازبینی کنید عوامل موفقیت خود را متوجه می‌شوید و الگوهایی که سود بیشتری دارند را شناسایی می‌کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید با تکرار این الگوها از ضررهای احتمالی جلوگیری کنید. البته همیشه هم این الگوها باعث موفقیت نمی‌شوند اما می‌توانند آموزنده باشند و به شما در بهبود استراتژی‌های معاملاتی کمک کنند.  

در ادامه یک قالب ساده برای این نوع ژورنال معاملاتی در فضای اکسل را می‌بینید. 

نمونه ای از یک ژورنال معاملاتی فارکس ساده در فضای اکسل

مطالعه بیشتر:  سرمایه گذاری در زمان تحریم

فاکتورهای پیشنهادی برای درج در ژورنال معاملاتی

مثالی که در بخش قبلی به‌عنوان یک قالب ساده برای این نوع ژورنال معاملاتی ذکر کردیم مربوط به معاملات بازار فارکس بود.  اما به‌طورکلی اگر می‌خواهید برای هر بازار دیگری یک تریدینگ ژورنال داشته باشید حتما 6 مولفه زیر را برای آن در نظر بگیرید:

1) دارایی معامله شده

بازارهای مختلفی برای ترید کردن هستند و باید یادداشت کنید که دقیقا در حال معامله کدام دارایی بوده‌اید. گاهی ممکن است ترجیح دهید یک دارایی خاص را معامله کنید اما با توجه به ژورنال خود متوجه شوید بازده یک دارایی دیگر بهتر است و آن را برای معامله انتخاب کنید. تا وقتی یک ژورنال معاملاتی نداشته باشید چنین چیزی را نخواهید فهمید. 

مطالعه بیشتر: روش های ترید ارز دیجیتال

2) تاریخ و زمان معامله 

ممکن است بی‌اهمیت به نظر برسد اما بدون اینکه سابقه واضحی از زمان و تاریخ معاملات خود داشته باشید نمی‌توانید تحلیل خوبی ارائه کنید. این فاکتور دانش خوبی هم در مورد خودتان و هم در مورد بازار به شما می‌دهد. 

3) قیمت ورود و خروج

به‌عنوان یک تریدر باید قیمت مشخصی برای ورود و خروج در نظر بگیرید و حتما آن‌ها را ثبت کنید. به‌این‌ترتیب مشخص می‌شود که استراتژی معاملاتی شما چقدر بازدهی دارد و چقدر تحت تاثیر احساسات هستید. 

مطالعه بیشتر: تریدینگ ویو چیست

4) جهت ترید 

اینکه  ترید شما از نوع لانگ (Long) یا شورت (Short) بوده است اهمیت زیادی دارد. در معاملات لانگ، دارایی را می‌خریم و با بیشتر شدن ارزش آن، آن را می‌فروشیم اما  در معاملات شورت، یک دارایی را قرض می‌کنیم، آن را با قیمت بالا می‌فروشیم و وقتی قیمت کاهش یافت دوباره می‌خریم و به مالک اصلی می‌دهیم. 

5) سایز معامله 

به معنی میزان سرمایه‌ایست که وارد معامله کرده‌اید. این فاکتور به شما کمک می‌کند تا ریسک خود را کاهش داده و بازده استراتژی‌ها را افزایش دهید. 

6) نتیجه معامله 

زمانی که ترید تمام شد نتیجه را چه سود بود چه ضرر ثبت کنید. همه تریدرها دوست دارند موفقیت‌های بیشتری داشته باشند اما ثبت کردن اشتباهات هم به آن‌ها در بهبود خودشان برای آینده کمک می‌کند. 

برای اطلاع از قیمت کاردانو و خرید کاردانو روی کیوسک حساب کنید.

ویژگی‌ها و مزایای ژورنال معاملاتی

ژورنال های تریدینگ مزایایی به همراه دارند که باعث شده تریدرهای زیادی به استفاده از آنها تمایل نشان دهند.

داشتن ژورنال معاملاتی کار ساده‌ایست که اگر نسبت به ثبت معاملات در آن پایبند باشید در بلندمدت نتایج خوبی از این کار می‌بینید. در جدول زیر مزایا و معایب داشتن ژورنال معاملاتی را بررسی کرده‌ایم.

 • می‌توانید استایل معاملاتی خود را پیدا کنید یعنی ببینید با معاملات کوتاه‌مدت راحتید یا بلندمدت، معامله در طول شب یا روز ، می‌توانید استراتژی مناسب خود را پیدا کنید.
 • نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کرده و آن‌ها را بهبود دهید تا به‌این‌ترتیب استراتژی و استایل تریدینگ مناسبی را به کار بگیرید.
 • یک روش موثر برای آموزش مستمر است.
 • بعد از مدتی درج تریدها در ژورنال، تبدیل به روتین روزمره شده و موجب نظم و انضباط بیشتر می‌گردد.
 • آمار و ارقام ثبت شده در ژورنال، اطلاعات شفافی درباره وضعیت موجود داده و ابهام را از بین می‌برند.
 • الگوهای رفتاری و احساسی خود را شناسایی می‌کنید و می‌توانید به مرور زمان بر آن‌ها مسلط شوید.
 • مدیریت ریسک بهتری خواهید داشت و می‌توانید در مواقع حساس تصمیم بهتری بگیرید.
 • شفافیت اقدامات و نتایج موجب می‌شود مسئولیت‌پذیری شما در قبال تصمیمات و معاملاتی که انجام می‌دهید بیشتر شود. 
 • در آزمایش استراتژی‌های جدید با ریسک کمتری مواجه هستید چون به‌جای حدس زدن نتیجه می‌توانید استراتژی‌های مشابه گذشته را بررسی کنید. 

مطالعه بیشتر: قوانین هولدر بودن

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا اتریوم خود را خرید کنید

چرا مردم از ژورنال معاملاتی استفاده نمی‌کنند؟

برخی از تریدرها به دلیل نداشتن زمان کافی و ترس از مواجه شدن با حقیقت، دوست ندارند ژورنال معاملاتی داشته باشند.

دو دلیل اصلی برای استقبال نکردن تریدرهای بازارهای مختلف از ژورنال‌های معاملاتی وجود دارد:

1) نداشتن زمان

گاهی درج اطلاعات در برنامه معاملاتی زمان‌بر است بخصوص اگر یک تریدر روزانه و کوتاه‌مدت باشید که در طول روز معاملات متعددی انجام دهید. اکثر تریدرها ترجیح می‌دهند به‌جای ثبت اطلاعات مشغول پایش وضعیت بازار باشند. چون این کار را مایه درآمد بیشتر می‌دانند نه ثبت تریدها را. 

با‌این‌حال لازم نیست همه جزییات موبه‌مو ثبت شوند گاهی نوشتن یک توضیح کلی و کوتاه هم کمک زیادی می‌کند. در ساعاتی که بازار خلوت‌تر و میزان معاملات کمتر است این کار را انجام دهید و خلاصه‌ای از آن روز و نتایج معاملات بنویسید. 

2) مواجهه با واقعیت سخت است

ژورنال معاملاتی زمانی کارایی خوبی دارد که تریدرها با خودشان صادق باشند. ممکن است گاهی لازم باشد درباره شکست‌ها و ضررهایشان بنویسند. حتی ممکن است پس از مدتی ببینند عملکرد خوبی نداشته‌اند. با‌این‌حال ثبت این رویدادها به آن‌ها کمک می‌کند تا ببینند چه اشتباهی در حال وقوع است. شاید پس از مدتی ببینند که زیاد تحت تاثیر احساسات خود تصمیمات اشتباه گرفته‌اند و سعی کنند این مشکل را برطرف کنند. با‌این‌حال مواجهه با اشتباهات و تصمیمات نادرست نیاز به شجاعتی دارد که ممکن است در همه وجود نداشته باشد. 

 مطالعه بیشتر: بهترین روش سرمایه گذاری

ژورنال‌های معاملاتی نرم‌افزاری

با اینکه می‌توانید همه اطلاعات تریدهای خود را به‌صورت دستی ثبت کنید، امکان ثبت نرم‌افزاری آن‌ها نیز وجود دارد. این نرم‌افزارها مزایای خوبی دارند که باعث می‌شود برخی تریدرها آن‌ها را ترجیح دهند:

 • خطای انسانی در آن‌ها کمتر است، نیازی به چک کردن مجدد ندارند. 
 • از همه‌جا در دسترسند. هرجا اینترنت باشد می‌توانید از موبایل یا لبتاب خود به آن‌ها دسترسی داشته باشید. 
 • استفاده از آن‌ها، نسبت به ثبت دستی اطلاعات، راحت‌تر است. 

مشکل غالب نرم‌افزارهای آنلاین ژورنال تریدینگ این است که استفاده از آن‌ها با هزینه همراه است و اگر روش درست استفاده از آن‌ها را ندانید، عملا بی‌فایده می‌شوند. در ادامه به چند مورد از بهترین ژورنال‌های معاملاتی و ویژگی‌های آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

ژورنال معاملاتیویژگی
Coin Market Managerامکان ثبت خودکار معامله از برخی صرافی‌ها مثل بای‌بیت را داردطیف گسترده‌ای از آمار و فیلدهای مختلف را ارائه می‌کندهم نسخه رایگان دارد هم پولییک ابزار عالی برای تحلیل عملکرد معاملاتی افراد است برای استفاده از قابلیت‌های برتر آن نیاز است اشتراک بخرید.
MyCryptoJournalقابلیت اتصال به صرافی‌ها و ثبت خودکار تریدها را داردفیلدهای مختلفی مثل سایز معامله، نسبت سود و زیان، نسبت ریسک به پاداش و گزارش‌های مختلف را تولید و در اختیار کاربر می‌گذاردامکان ثبت یادداشت‌های اضافی را دارد
Trading Journal Spreadsheetمبتنی بر اکسل است و ستون‌ها و فرمول‌های از پیش تعریف‌شده داردعلاوه بر ثبت معاملات ابزارهایی برای تحلیل آن‌ها نیز دارد مواردی مثل معاملات انجام‌شده یا از دست رفته، عملکرد هر ارز دیجیتال، عملکرد معاملاتی کاربر در یک تاریخ خاص، استراتژی‌های به‌کاررفته، خلاصه اشتباهات و تعداد دفعات تکرار آن‌ها را به کاربر می‌دهدهزینه آن بین 120 تا 180 دلار است و بسته به بازارهاییست که کاربر با آن‌ها کار می‌کندتنها نقطه ضعف آن رابط کاربری پیچیده آن است
TraderVueبرخی ابزارهای آن نسبت به سایر پلتفرم‌ها عالی هستند. ویژگی اشتراک‌گذاری (Sharing) دارد که می‌توانید تاریخچه عملکرد خود را با سایر اعضای جامعه به اشتراک بگذاریداز دیگر قابلیت‌های آن می‌توانیم به فیلترینگ، تگ‌گذاری و یادداشت، قابلیت Import خودکار، تحلیل ریسک، گزارش آمار، نمودار قیمت اتوماتیک، اشتراک‌گذاری ویژگی‌ها به همراه تنظیمات حریم خصوصینسخه رایگان و یک نسخه پیشرفته پولی دارد. در نسخه رایگان تعداد تریدهای هر ماه به 100 عدد محدود است. نسخه پولی آن طلایی و نقره‌ای هستند که هر کدام هزینه اشتراک ماهیانه متفاوتی دارند. 
Edgewonkاین پلتفرم به سرمایه‌گذاران بازار کریپتو امکانات زیادی می‌دهد مثل ردیابی ده‌ها آمار مختلفدر این ژورنال می‌توانید کل برنامه معاملاتی را یادداشت کنید و قبل از جلسه بعدی تریدینگ به آن مراجعه نمایید. ویژگی عالی آن، برگه تقلب یا cheat sheets و PDF هایی است که روی روانشناسی و تریدینگ تمرکز دارند. این ویژگی‌ها به پیشرفت تریدرها کمک می‌کنند. در حال حاضر می‌توان از NinjaTrader، Sierra Chart و Sierra Chart کار ایمپورت اطلاعات را انجام داد و در صورت استفاده از سایر پلتفرم‌های معاملاتی باید اطلاعات را به شکل دستی وارد کنید. نسخه رایگان آن قابلیت‌های محدودی است و نسخه پولی آن اشتراک سالیانه 169 دلاری همراه دارد. مشکل اصل آن این است که از API خودکار پشتیبانی نمی‌کند. اما فرآیند وارد کردن دستی اطلاعات در آن ساده است. 

سوالات متداول

ژورنال معاملاتی چیست؟

ژورنال معاملاتی، ابزاری است که تریدرها برای ثبت و بررسی اطلاعات تریدرهای خود از آن استفاده می‌کنند تا در آینده با بررسی مجدد آن، قدر تریدینگ خود را بهبود دهند. 

بهترین ژورنال معاملاتی کدام است؟

این موضوع به نظر و سلیقه تریدرها وابسته است. آن‌ها با توجه به امکاناتی که در نظر دارند می‌توانند ژورنال تریدینگ مناسب خود را انتخاب کنند. حتی می‌توانند از یک صفحه ساده اکسل استفاده کنند. 

ژورنال معاملاتی چه اهمیتی دارد؟

ثبت اطلاعات تریدها در این ژورنال‌ها یکی از موثرترین روش‌ها برای ارتقای سطح تریدرهای تازه‌کار و حتی باتجربه است. هر قدر اطلاعاتی که در برنامه معاملاتی ثبت می‌شوند غنی‌تر باشند دیدگاه بهتری به کاربر می‌دهند. به‌این‌ترتیب تشخیص الگوها و بهبود عملکرد تریدر ساده‌تر می‌گردد. 

با ما در کیوسک آکادمی همراه باشید.

منابع: dailyfx | axi | cointelegraph | bybit

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.