معامله کم ریسک، سرمایه خود را از ضرر در امان نگه دارید

1

معامله کم ریسک دغدغه همه سرمایه‌گذاران است. بسیاری از ما زمانی ‌که اسم معامله در بازار ارزهای دیجیتال را می‌شنویم اولین کلمه‌ای که به ذهنمان می‌آید، ریسک و خطر از‌دست‌دادن سرمایه است. مقدار زیادی از این ترس‌ها بخاطر ناآشنایی با قوانین و قواعد معامله در این بازارهاست. چراکه بازار ارزهای دیجیتال، مثل قمار نیست که بر پایه شانس و اقبال افراد کار کند بلکه مبتنی بر اصول و نظم مشخصی است.

ریسک بزرگی که در این بازار وجود دارد ناشناخته‌بودن آینده است. چون هر لحظه ممکن است خبری منتشر شود و بازار را دچار نوسان کند. اما این نوسانات گاهی مثبت و گاهی منفی هستند. بنابراین ریسک در بازار، دو بعد مثبت و منفی دارد. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

ریسک در معامله به چه معناست؟

همانطور که گفتیم ریسک، ناشی از ابهام است و به‌معنی وجود خطر نیست. بلکه عدم‌اطمینان را در یک مسئله خاص نشان می‌دهد. ریسک می‌تواند دو بعد داشته باشد، بعد منفی و بعد مثبت.

گاهی ریسک می‌کنیم تا با شرایط مثبت مواجه شویم. چنین ریسک‌هایی در همه ابعاد زندگی جاریست. به‌عنوان مثال کسانی که وارد یک مسابقه ورزشی می‌شوند برای رسیدن به مقام، ریسک می‌کنند. حتی همه ما هر‌روز که برای کار، از خانه خارج می‌شویم درحال ریسک کردن هستیم چون نمی‌دانیم امروز چه اتفاقاتی قرار است رخ دهد که بر فضای زندگی ما اثرگذار خواهد بود.

معمولا ریسک‌ها را به دو دسته خالص و سوداگرانه تقسیم می‌کنند. ریسک خالص به خطرات دنیای فیزیکی اشاره دارد مثل بلایای طبیعی، بیماری، جدایی و غیره. ما روی چنین مواردی کنترل زیادی نداریم و نتیجه آنها، خسارت نیست. ریسک‌های سوداگرانه مربوط به دنیای اقتصاد هستند که می‌توانند سود یا زیان به همراه داشته باشند. معامله در بازارهای مالی مختلف مثل ارز دیجیتال و بورس، بازار کالا مثل طلا و سایر بازارهای مالی جزء این دسته محسوب می‌شود.

ریسک در بازارهای مالی اختلاف سود بدست آمده با سود مورد انتظار ماست که گاهی مثبت و گاهی منفی است. اما آنچه در ‌اصطلاح می‌گویند، هر قدر احتمال شکست یک سرمایه‌گذاری و ضرر آن بیشتر باشد، ریسک آن بیشتر است.

مطالعه بیشتر: درآمدزایی از ارزهای دیجیتال

معیارهای یک معامله کم ریسک چیست؟

معامله کم ریسک

برای داشتن یک معامله کم‌ریسک لازم است وجود چند معیار را در معامله خود در نظر بگیریم:

استراتژی

هر معامله‌ای، بنا به شرایطی که دارد، استراتژی مناسب خود را می‌طلبد. گاهی افراد برای همه معاملات خود از یک استراتژی استفاده می‌کنند اما این کار می‌تواند باعث ضرر آنها شود. استراتژی به شما کمک می‌کند تعیین کنید که چه زمانی وارد معامله شوید، چه مدت در آن بمانید و چه زمان از آن خارج شوید.

گاهی درک استراژی درست معاملاتی نیاز به تجربه دارد. پس سعی کنید هر‌بار که با استراتژی خاصی وارد معامله می‌شوید، برای معاملات بعدی خود آن را بهبود دهید تا یک معامله کم ریسک داشته باشید.

مطالعه بیشتر: روش های ترید ارز دیجیتال

قبول ماهیت پرریسک بازار

بازار ارزهای دیجیتال، بازاری به شدت پرنوسان است. هر خبر جدیدی در دنیا، یا حتی یک توییت می‌تواند قیمت‌های آن را به‌شدت دچار نوسان کند. گاهی قیمت یک سکه در چند ثانیه چندین برابر می‌شود و گاهی همین اتفاق در جهت عکس افتاده و سرمایه افراد از دست می‌رود.

هر استراتژی که دارید، با هر میزان ریسکی که برای آن در نظر گرفته‌اید، لازم است که پذیرش بیشتری نسبت به ریسک داشته باشید. این ویژگی در حفظ آرامش و تمرکز، به شما کمک می‌کند.

مطالعه بیشتر: تحلیل تکنیکال

برخود و احساساتتان مسلط باشید

افراد مختلف، در هر شرایط عملکرد و احساسات متفاوتی دارند. یک معامله‌گر موفق کسی است که با تغییرات هیجانی خود نسبت به بازار آشنا باشد، بتواند احساسات خود را کنترل کند و در هر‌لحظه درست‌ترین تصمیم را بگیرد. یک معامله‌گر نباید اسیر فومو و فاد شود.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا بیت کوین کش خود را خرید کنید

شناخت بنیادی یا فاندامنتالی

برای داشتن معامله کم ریسک سعی کنید بازار و عوامل موثر بر قیمت‌ها را از پایه بشناسید. هرچه شناخت و دانش شما نسبت به بازار ارزهای دیجیتال، روش‌های معاملاتی، استراتژی‌ها و عوامل موثر بر آن بیشتر باشد، خطر کمتری سرمایه شما را تهدید می‌کند.

بررسی اخبار و داشتن اطلاعات به‌روز از تغییراتی که تاثیر زیادی بر بازار ارزهای دیجیتال دارد، مانند سیاست‌های خارجی کشورها، اخبار جنگ‌ها، اخبار مربوط به پاندمی کرونا و وقایع مهم نظیر آن می‌تواند در حفظ سرمایه به شما کمک کند.

مطالعه بیشتر: اندیکاتور RHODL

روش‌ها و راه حل‌های معاملات کم‌ریسک

ارزهای دیجیتال و به‌خصوص بیتکوین، بازاری بود که در سال 2021 بیشترین میزان سرمایه را به خود جذب کرد. اما این بازار مستعد نوسانات شدید قیمت است. برای در امان ماندن از خطرات این بازار، استراتژی‌های بنیادی و مهمی وجود دارند که باید آنها را برای مدیریت بهتر ریسک در نظر بگیرید.

مطالعه بیشتر: ابر ایچیموکو

برای اطلاع از قیمت شیبا و خرید شیبا روی کیوسک حساب کنید.

انتخاب روش مناسب ذخیره‌سازی

در بازار ارزهای دیجیتال، به روش‌های آنلاین ذخیره‌سازی، روش‌های گرم و به روش‌های آفلاین، ذخیره‌سازی سرد می‌گویند. کیف پول‌های سخت‌افزاری یک روش سرد برای ذخیره ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند. کیف پول‌های گرم همیشه آنلاین و با خطر هک شدن مواجه هستند، اما در‌عین‌حال معامله با آنها سریع‌تر و راحت‌تر است.

به گفته یوبو روآن (Yubo Ruan) مدیر‌عامل و بنیان‌گذار پارالل فایننس، بهترین روش ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال این است که 80درصد آن در کیف پول سرد نگهداری شود. 20درصد بقیه نیز برای معاملات کوتاه‌مدت به‌کار گرفته شود.

مطالعه بیشتر: توکن لوریج دار

اولویت دهی به نقدشوندگی یک رمزارز

بازار رمزارزها بازاری پویاست. بنابراین برای یک معامله کم ریسک لازم است تریدرها به‌سرعت وارد یک معامله و به سرعت از آن خارج شوند. به‌همین‌منظور لازم است که تقاضا برای ارزهای دیجیتال وجود داشته باشد تا فعالان بازار بتوانند با بهترین قیمت آن را بخرند و زمانی‌که تصمیم به فروش گرفتند، سود کسب کنند. مشخص است که هیچ‌کس دوست ندارد دارایی‌ را بخرد که نمی‌تواند آن را بفروشد. برای بررسی نقدشوندگی، باید حجم معاملات اخیر یک سکه را بررسی کرد. حجم معاملات، نشان‌دهنده میزان علاقه مردم به آن دارایی است.

مطالعه بیشتر: ترید روزانه ارز دیجیتال

مهار نوسانات

نوسانات روزانه ارزهای دیجیتال، طبیعی است و درواقع فرصتی برای کسب سود است. نوسانات، درواقع برای معامله‌گران هوشمند، خوب است.  اما برای مدیریت موثر ریسک نوسانات، بهتر است بدانید که چه نوع معامله‌گری هستید تا بتوانید نوسانات قیمت بازار را مدیریت کنید. بهتر است به آنچه در بازار و در مورد دارایی معامله‌شده می‌گذرد، توجه دقیق داشته باشیم. این بدان معناست که اخبار و همه به‌روزرسانی‌های مربوط به بلاک‌چین و همچنین نمودارهای تاریخی را دنبال کنید تا بتوانید الگوهای در‌حال‌ظهور را شناسایی کنید.

معامله کم ریسک

آنچه را در توانتان است سرمایه‌گذاری کنید

گاهی بازار ارزهای دیجیتال با ضرر زیادی مواجه می‌شود. بنابراین اگر توان تحمل از‌دست‌رفتن سرمایه خود را ندارید، یعنی نمی‌توانید ریسک سرمایه‌گذاری خود را بپذیرید. میزان تحمل ریسک به سطح درآمد و تخصص افراد وابسته است. فردی که به‌تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال می‌شود باید کمتر از یک متخصص، سرمایه‌گذاری کند.

مطالعه بیشتر: فلیپنینگ چیست

تنوع ایجاد کنید

در معامله کم ریسک، قرار دادن همه تخم‌مرغ‌ها در یک سبد، استراتژی درستی در بازار کریپتو نیست. برای به‌حداقل‌رساندن ریسک، بهتر است سکه‌ها و کریپتوهای مختلفی را در سبد ارز دیجیتال خود قرار دهید. پروژه‌های مختلفی مثل اینترنت اشیا، توکن‌های غیرقابل تعویض NFT، پروژه‌های DeFi و سکه‌های مختلفی هستند که می‌توانید روی آنها سرمایه‌گذاری کنید. حتی می‌توانید در صرافی‌های مختلفی سرمایه‌گذاری کنید چون همه صرافی‌ها، ارزهای مشابهی ارائه نمی‌کنند.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا پالیگان (ماتیک) خود را خرید کنید

میانگین هزینه دلاری

میانگین هزینه دلاری یا DCA یک استراتژی سرمایه‌گذاری است که شامل سرمایه‌گذاری مقدار مشخصی پول با مبنای ثابت به جای ورود یکباره آن است. به‌این‌ترتیب تحمل نوسانات راحت‌تر می‌شود. با در ‌نظر‌گرفتن رویکرد DCA، مقدار مشخصی سرمایه را وارد بازار می‌کنید. اگر معامله‌گران در زمان رکود و ارزان بودن سکه‌ها، خرید کنند می‌توانند در بلندمدت آنها را بفروشند. این روش باعث کنترل احساسات و نادیده‌گرفتن هیجانات کوتاه‌مدت برای کسب سود بلندمدت در یک دوره زمانی می‌شود.

مطالعه بیشتر: پیپ در ارز دیجیتال

کدام رویکرد برای انجام معاملات مناسب‌تر است؟

زندگی بشر با انتخاب‌هایش گره خورده و هر انتخابی، ریسک و مزایای خاص خود را دارد. همه‌چیز مبتنی بر حدس و گمان است و کسی از آینده باخبر نیست. حتی در ‌حالتی ‌که ما دانش کافی داشته باشیم و بازار را بشناسیم و بر استراتژی‌های خود مسلط باشیم، بازهم ریسک وجود دارد، چون در دنیای پویای امروز، نمی‌دانیم فردا چه چیزی انتظار ما را می‌کشد. پس ریسک، یک فاکتور همیشگی است.

اما آنچه باید بدانید این است که معمولا در معاملات، نسبت ریسک با نسبت سود‌ و ‌ضرر رابطه مستقیم دارد. به‌این‌معنی‌که هر قدر ریسک بیشتر باشد سود هم بیشتر خواهد بود اما در‌عین‌حال می‌تواند ضرر بیشتری را هم به‌همراه داشته باشد.

اما بسیاری از افراد استراتژی‌های خود را بر معاملات کم‌ریسک قرار می‌دهند. برای داشتن یک معامله کم‌ریسک می‌بایست سه فاکتور هدف از معامله، انتخاب‌ها و وقایع آینده را مدیریت کرد.

بنابراین اولین قدم، مشخص کردن هدف است یعنی اینکه چقدر سود و چقدر ضرر را می‌توانید بپذیرید. گام دوم، اتخاذ یک استراتژی موثر برای رسیدن به این هدف است. برای تسلط بر آینده نیز لازم است با روش‌های تحلیل فاندامنتال آشنا باشید، اخبار روز دنیا و بازار رمزارزها را دنبال کنید و بدانید هر خبر، ممکن است چه تاثیری به همراه داشته باشد.

با تسلط بر سه فاکتور بالا شما می‌توانید یک معامله کم‌ریسک را تجربه کنید و سرمایه خود را از خطر نقد شدن یا کاهش چشمگیر نجات دهید.

مطالعه بیشتر: میانگین متحرک چیست 

جمع بندی

ماهیت بازار ارزهای دیجیتال با ریسک گره خورده است. هرچه میزان ریسک بیشتر باشد احتمال سود یا ضرر هم بیشتر است. بنابراین افرادی که وارد این بازار می‌شوند باید با استراتژی درستی معامله کنند، بر احساسات خود مسلط باشند، هدف خود را به‌خوبی بشناسند و با تحلیل‌های فاندامنتال و تاثیر اخبار و وقایع دنیا بر بازار، آشنا باشند. به‌این‌ترتیب می‌توانند ابهام خود را نسبت به قیمت آینده ارزهای دیجیتال کاهش دهند و معامله کم ریسک داشته باشند. به منظور انجام معاملات می‌توانید از صرافی کیوسک استفاده کنید. با ما در کیوسک آکادمی همراه باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

یک نظر
  1. tlovertonet می گوید

    Normally I don’t read article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice article.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.