اندیکاتور RHODL بهترین اندیکاتور بررسی زمان درست معامله بیتکوین

1

اندیکاتور RHODL شاخصی است که با استفاده از آن می‌توان ارزش کوین‌های هولد شده ارز دیجیتال بیت‌کوین را در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت و بلندمدت محاسبه و مقایسه کرد. به‌این‌ترتیب می‌توان متوجه شد جابجایی قیمت و کوین‌های بیت‌کوین در بازه‌های زمانی مختلف به چه شکلی بوده است.

(لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

معرفی اندیکاتور RHODL 

شاخص RHODL برای ارائه سیگنال فروش در نقاط اوج بیت‌کوین و سیگنال خرید در هر کف ارائه شده است. این شاخص را به‌عنوان یکی از اندیکاتورهای برتر بلاک‌چین در نظر می‌گیرند. در ادامه روش کار آن را بیشتر بررسی می‌کنیم.

شاخص RJODL با استفاده از خروجی‌های خرج نشده تراکنش یا UTXO های وزن‌دار یک بازه زمانی از طریق ارزش تمام‌شده یا  realized values کار می‌کند.

مطالعه بیشتر: درآمدزایی از ارزهای دیجیتال

UTXO چیست؟

UTXO سیستم خروجی خرج نشده تراکنش است که رمزارزهای زیادی نظیر بیت‌کوین و دیجی‌بایت از آن استفاده می‌کنند. این سیستم برای ذخیره تغییرات تراکنش‌های ارز دیجیتال استفاده‌شده و اجازه می‌دهد ارسال رمزارز از طریق چندین بایت داده انجام شود.

وقتی کیف پولی ایجاد می‌شود هیچ تراکنشی در آن نیست. مثلاً اگر یک کیف پول متاماسک بسازید، هیچ ارز دیجیتالی برای انجام تراکنش در آن نیست. بااین‌حال وقتی از کیف پول استفاده کنید با ارسال، دریافت و هولد کردن ارزهای دیجیتال، تعداد تراکنش‌های کیف پول شما رشد می‌کند.

اگر 3 بیت‌کوین در کیف پول متاماسک خود هولد کنید و بخواهید 1.3بیتکوین ارسال نمایید به‌خاطر وجود پایگاه داده UTXO می‌توانید این کار را انجام دهید. به‌جای اینکه 1.3 بیت‌کوین یک‌باره ارسال شود، در چندین بایت داده و به شکل زیر ارسال خواهد شد:

  • داده اول – 0.3 بیت‌کوین
  • داده دوم – 1 بیت‌کوین
  • داده سوم – 0.6 بیت‌کوین
  • داده چهارم – 0.15 بیت‌کوین
  • داده پنجم – 0.15 بیت‌کوین

که مجموع آن‌ها برابر با 1.3 بیت‌کوین است.

پس از ارسال 1.3بیتکوین از کیف پول، حالا کاربر 1.7 بیت‌کوین دارد. با انجام شدن تراکنش‌ها، رکوردی که از این تراکنش در دفتر کل باقی می‌ماند به این شکل است:

کاربر اول = 1.3 بیت‌کوین

کاربر دوم = 1.7 بیت‌کوین

UTXO اطمینان می‌دهد که بیت‌کوینی ایجاد نشده است. کارایی اصلی UTXO در الگوریتم های اجماع اثبات کار است.

مطالعه بیشتر: روش های ترید ارز دیجیتال

ارزش تمام‌شده یا Realized Value چیست؟

ارزش تمام‌شده، قیمت کوین‌ها در زمان انتقال از یک کیف پول به کیف پول دیگر است. مثلاً اگر تامی در تاریخ 17 اکتبر 2020 ، یک بیت‌کوین برای HODL انتقال دهد، ارزش تمام‌شده 11.200دلار خواهد بود (قیمت بیت‌کوین در این تاریخ). بااین‌حال کتی در تاریخ 18 مارس 2020 یک بیت‌کوین باارزش 5.200 دلار برای HODL انتقال داده است (قیمت بیت‌کوین در آن تاریخ).

بنابراین یک بخش از شاخص RHODL که ما به دنبال آن هستیم تفاوت ارزش تمام‌شده UTXO هاست. می‌توانیم UTXO ها را بر اساس سنشان (Age) یعنی آخرین باری که منتقل شده‌اند دسته‌بندی کنیم و به‌این‌ترتیب امواج HODL به دست می‌آیند. در تصویر زیر امواج BTC/USD HODL را می‌بینید.

مطالعه بیشتر: ترید روزانه ارز دیجیتال

اندیکاتور RHODL

در تصویر بالا نوسان هلدینگ بیت‌کوین و اینکه کیف پول‌های مختلف تا چه مدتی آن را نگه‌داشته‌اند را می‌بینیم. بااین‌حال باید متذکر شد که وزن امواج HODL که در بالا نشان داده شده‌اند مقدار واقعی آن‌ها نیست.

مطالعه بیشتر: میانگین متحرک چیست 

تعریف اندیکاتور RHODL

اندیکاتور RHODL مخفف کلمه Realized HODL Ratio Indicator تشکیل شده است:

Realized: ارزش تمام‌شده UTXO

HODL: مدت‌زمانی که این UTXOها در کیف پول آن‌ها نگهداری شده است.

Ratio: مقایسه بازه‌های مختلف زمانی که در آن کاربر، بیت‌کوین را HODL کرده تا ببیند بازار در حال داغ‌تر شدن است یا سرد شدن.

Indicator: نسبتی که به‌صورت خط نمایش داده شده و به‌عنوان شاخص بکار می‌رود.

مطالعه بیشتر: پیپ در ارز دیجیتال

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا کاردانو خود را خرید کنید

کاربرد اندیکاتور RHODL 

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم شاخص RHODL برای پیش‌بینی قیمت بازار استفاده می‌شود. این شاخص می‌تواند پیش‌بینی کند که قیمت بیت‌کوین کجا پولبک خواهد داشت و چه زمانی اندیکاتور RHODL به نوار قرمز بالایی وارد می‌شود و چه زمانی قیمت بیت‌کوین بعد از طی کردن نوار سبز افزایش خواهد داشت.

این اندیکاتور پیش‌بینی‌های خود را روی بازه‌های زمانی طولانی انجام می‌دهد بنابراین ازنظر تاریخی، زمان‌هایی که بیت‌کوین در همه طول عمر خود بیشترین قیمت خود را داشته نشان می‌دهد.

مطالعه بیشتر: فلیپنینگ چیست

محاسبه شاخص RHODL    

فرمول محاسبه شاخص RHODL به‌صورت زیر است.

RHODL ratio indicator = RHODL 1 week / RHODL 1yr – 2yr * market age

این اندیکاتور حرکات کوین را در بازه زمانی کوتاه‌مدت و بلندمدت بررسی می‌کند. بعلاوه، تأثیر لیندی را هم در نظر می‌گیرد که اطمینان می‌دهد که بیتکوین‌های گم‌شده یا فراموش‌شده نیز به‌حساب می‌آیند. نتیجه همه این‌ها اندیکاتوری است که به همه نقاط سقف و کف بازار در یک بازه زمانی اشاره می‌کند.

اثر لیندی می‌گوید هرچه میزان بقا یا استفاده از چیزی بیشتر شود، امید به زندگی و طول عمر آن بیشتر خواهد شد. با گذشت زمان شاهد همین مسئله در مورد بیت‌کوین بوده‌ایم که امروز یک ارز دیجیتال شکست‌ناپذیر است.

مطالعه بیشتر: ابر ایچیموکو

نحوه استفاده از اندیکاتور RHODL         

اندیکاتور RHODL سه ناحیه اصلی دارد: ناحیه قرمز، خنثی و سبز. ممکن است در نگاه اول پیچیده به نظر برسد اما خیلی ساده است. در تصویر زیر نمونه‌ای از این اندیکاتور را می‌بینید:

اندیکاتور RHODL

برای اطلاع از قیمت مونرو و خرید مونرو روی کیوسک حساب کنید.

ناحیه سبز

ناحیه سبز ناحیه خرید بیت‌کوین و منطقه ایست که بازار سرد است. بیت‌کوین در تاریخچه خود چهار بار به این ناحیه رسیده که در جدول زیر می‌بینید:

نام ارز دیجیتالتاریخی که بیت‌کوین به ناحیه سبز وارد شدهقیمتی که در آن بیت‌کوین به ناحیه سبز وارد شده
بیت‌کوین12/01/110.32 دلار
بیت‌کوین14/06/125.96 دلار
بیت‌کوین23/12/14336.52 دلار
بیت‌کوین27/12/183.659 دلار

ناحیه خنثی

ناحیه خنثی ناحیه ایست که بین ناحیه سبز و قرمز قرار دارد و در حال حرکت بین این دو ناحیه است.

مطالعه بیشتر: معامله کم ریسک

ناحیه قرمز

ناحیه قرمز نشان می‌دهد وقت آن رسیده که هولدرهای بیت‌کوین سود خود را بگیرند و به‌خاطر داغی بیش‌ازحد بازار از آن خارج شوند. بیت‌کوین در تاریخ خود سه بار ناحیه قرمز را رد کرده است و هر بار به منطقه سبز برگشته است.

تاریخی که بیت‌کوین به ناحیه سبز وارد شدقیمتتاریخی که بیت‌کوین به ناحیه قرمز وارد شدقیمت
12/01/110.32 دلار06/06/1118.37 دلار
14/06/125.96 دلار17/11/13474.85 دلار
23/12/14336.52 دلار05/12/1711.703 دلار
27/12/183659 دلار  

محدودیت های اندیکاتور RHODL

شاخص RHODL یک بازه زمانی کوتاه‌مدت و یک‌هفته‌ای را با بازه زمانی طولانی‌تری که یک تا دو سال است مقایسه می‌کند. بااین‌حال به‌خاطر اثر هاوینگ بیت‌کوین ممکن است نرخ پذیرش آن در 3 تا 5 سال آینده تغییر کند و خروجی اندیکاتور خروجی دقیقی نباشد. اثر هاوینگ بیت‌کوین فرآیندی است که در طی آن هر چهار سال یک‌بار پاداش استخراج بیت‌کوین نصف می‌شود. درحال‌حاضر این پاداش 6.25 بیت‌کوین است که تا آخر سال 2023 مجددا کاهش خواهد داشت.

مسئله بعدی تأثیر حجم بازار یا مارکت کپ بر  این اندیکاتور است چراکه اگر نوسانات قیمت بیت‌کوین کاهش یابد و الگوی سقف گرد (Rounded Top) در نمودار آن ظاهر شود، شاخص RHODL در نمایش روند صعودی مشکل خواهد داشت.

مطالعه بیشتر: توکن لوریج دار

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا فانتوم خود را خرید کنید

جمع بندی

شاخص RHODL یکی از مهم‌ترین شاخص‌های پیش‌بینی زمان درست خریدوفروش در معاملات بیت‌کوین است و فرود و فرازهای قیمت و میزان بیت‌کوین هولد شده را در بازه‌های زمانی مختلف نشان می‌دهد. هرچند هاوینگ بیت‌کوین می‌تواند بر آن اثر بگذارد و با کم شدن تمایل بازار به استخراج بیت‌کوین، ممکن است نتایج و نمودارهای این اندیکاتور نیز تا حدود با خطا مواجه شوند. همه اندیکاتورها، نقاط ضعف و قوتی دارند و به‌همین‌دلیل لازم است در هنگام تصمیم‌گیری برای خریدوفروش، از اندیکاتورهای دیگری نیز کمک بگیریم.

با کیوسک آکادمی همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در دنیای ارزهای دیجیتال به دست آورید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

یک نظر
  1. tlover tonet می گوید

    I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this info So i’m happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make sure to don’t forget this web site and give it a glance regularly.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.