ابر ایچیموکو، چگونه با استفاده از این اندیکاتور سیگنال دریافت کنیم؟

آشنایی با اندیکاتور ابر ایچیموکو

4
 1. بررسی انواع نمودارها در تحلیل تکنیکال
 2. اندیکاتور چیست؛ معامله‌ای پر سود با استفاده از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال
 3. میانگین متحرک چیست و چه کاربردی در بازارهای مالی دارد ؟
 4. ابر ایچیموکو، چگونه با استفاده از این اندیکاتور سیگنال دریافت کنیم؟
 5. آموزش الگوی پرچم صعودی و پرچم نزولی (flag) در تحلیل تکنیکال
 6. معنی لانگ (long) و شورت (short) در معاملات ارز دیجیتال چیست؟ آموزش کامل آن
 7. اندیکاتور RSI چیست؟ آموزش کامل شاخص قدرت نسبی
 8. حد سود (Take Profit) و حد ضرر (Stop Loss) چیست؟ [آموزش کامل]
 9. انواع خط روند در تحلیل تکنیکال و ترسیم trend line
 10. انواع سبک‌های تحلیل تکنیکال و نقاط ضعف و قوت آن‌ها (لیست کامل)
 11. تریدینگ ویو چیست و چه کاربردی دارد؟
 12. لوریج چیست؟ معامله اهرمی چطور کار میکند و leverage در ارز دیجیتال چه کاربردی دارد؟
 13. تحلیل تکنیکال چیست؟ Technical Analysis در بازار ارزهای دیجیتال
 14. الیمپ ترید (Olymp trade) چیست و چگونه کار می‌کند؟
 15. پرایس اکشن (Price Action) چیست؟

ابر ایچیموکو (Ichimoku Cloud)یک تکنیک نمودار شمعی ژاپنی برای تعیین این مساله است که آیا روند فعلی یک دارایی خاص ادامه دارد یا خیر.

ایچیموکو یکی از محبوب‌ترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال است که توسط معامله‌گران در سراسر جهان استفاده می‌شود. این اندیکاتور ممکن است در نگاه اول پیچیده به نظر برسد، اما می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را به معامله‌گران بدهد.

در این مقاله، قصد داریم شما را با اندیکاتور ایچیموکو آشنا کنیم. اجزای تشکیل‌دهنده آن را بررسی می‌کنیم و همچنین به شما آموزش می‌دهیم که چگونه از آن در معاملات استفاده کنید. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟


ابر ایچیموکو چیست؟


ابر ایچیموکو نوعی روش تحلیل تکنیکال است که اغلب به آن «ایچیموکو» هم می‌گویند. این اندیکاتور بر اساس نمودار شمعی ژاپنی، برای پیش‌بینی حرکت قیمت در آینده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دهه 1960 ایچیموکو مورد توجه عموم قرار گرفت، زمانی که یک روزنامه نگار ژاپنی به نام «ایچیموکو سانجین»، که با نام «گویچی هوسودا» (Goichi Hosoda) نیز شناخته می‌شود، پس از سه دهه تکمیل این اندیکاتور، آن را به‌صورت عمومی منتشر کرد.

ایده پشت استراتژی ایچیموکو این است که از یک روش روند مبتنی بر میانگین متحرک برای نشان دادن اینکه یک سهام به کجا خواهد رفت، استفاده می‌کند.

علاوه بر قیمت، Ichimoku از زمان به‌عنوان عنصری دیگر بهره می‌برد. همچنین از آنجایی که از نقاط داده بیشتری استفاده می‌کند، به طور کلی تصویر واضح‌تری نسبت به نمودار شمعی ژاپنی ارائه می‌دهد.

مطالعه بیشتر: درآمدزایی از ارزهای دیجیتال


اجزای ایچیموکو کدامند؟


اندیکاتور ایچیموکو چندین جزء دارد که هر یک را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

ابر ایچیموکو

تنکان سن (Tenkan Sen)

تنکان سن یا خط تبدیل  (Conversion Line)معیاری برای میانگین بیشترین قیمت بالا و کمترین قیمت پایین در 9 دوره قبلی است.

برخلاف ادعای بعضی از تحلیل‌گران، این یک میانگین متحرک ساده در 9 دوره قبل نیست. فلسفه پشت اندازه‌گیری تنکان سن این است که میانگین قیمت‌های بسته شدن در یک دوره، از میانگین قیمت‌های افراطی، ارزش کمتری دارد. با پیروی از این روش، هنگام استفاده از ایچیموکو، مفهوم تعادل به نمودارهای تکنیکال معرفی می‌شود.

وقتی تنکان سن را با میانگین متحرک ساده با تناوب یکسان مقایسه می‌کنید، تنکان سن نقاط میانی را نشان می‌دهد و اغلب مسطح می‌شود، که نشان‌دهنده عملکرد قیمت غیر روندی در 9 دوره قبلی است.

تنکان سن می‌تواند به‌عنوان حمایت و مقاومت نیز عمل کند. در حالی که نمودار قیمت به زیر میانگین متحرک ساده می‌رسد و باعث ایجاد محرک‌های کاذب می‌شود، تنکان سن سطوح پشتیبانی بهتری را نشان می‌دهد.

برای تشخیص حرکت، می‌توانید زاویه صعود یا نزول را بررسی کنید. زاویه تند، صعود سیگنال حرکت قوی به سمت بالا را نشان می‌دهد، در حالی که زاویه تند نزول، نشان‌دهنده حرکت قوی به سمت پایین است.

به نظر شما تنکان سن چقدر دقیق است؟ چون نشانگر دوره زمانی کوتاه‌تری است، نسبت به کیجون سن که دارای 26 دوره است، دقت کمتری دارد. اما در اولین نگاه می‌توان متوجه شد که یک روند ممکن است در آستانه تغییر باشد.

در تصویر اندیکاتور ایچیموکو، تنکان سن به رنگ بنفش نشان داده شده است.

مطالعه بیشتر: روش های ترید ارز دیجیتال

کیجون سن (Kijun Sen)

مشابه تنکان سن، کیجون سن یا خط پایه (Base Line) از محاسبه میانگین بیشترین قیمت بالا و کمترین قیمت پایین در یک دوره زمانی طولانی‌تر مانند 26 دوره، به دست می‌آید. به‌طور کلی به دلیل بازه زمانی طولانی‌تر، کیجون سن دقیق‌تر است.

برای اینکه متوجه شوید روند به کدام سمت حرکت می‌کند، کافی است به جهت کیجون سن نگاه کنید. هنگامی که قیمت از بالاترین نقطه بالاتر، یا از پایین‌ترین حد پایین‌تر می‌رود، کیجون سن به ترتیب به سمت بالا یا پایین حرکت می‌کند که نشانه‌ای از روند صعودی یا نزولی است. همچنین می‌تواند به‌عنوان یک حمایت در روند نزولی و خط مقاومت در روند صعودی عمل کند.

برخی از معامله‌گران کیجون سن را مانند یک آهنربا می‌بینند، بنابراین وقتی قیمت به سرعت در بالا یا پایین خط افزایش می‌یابد، قیمت اغلب به سمت خط جذب می‌شود.

برای تصمیم‌گیری خرید و فروش، معامله‌گران به کیجون سن به‌عنوان یک معیار سنجش نگاه می‌کنند. هنگامی که نمودار قیمتی بالاتر از کیجون سن قرار بگیرد، یک سیگنال خرید قوی نمایش داده می‌شود. به طور مشابه، هنگامی که قیمت به زیر کیجون سن می‌رسد، وقتی که در زیر ابر یا کومو است، سیگنال فروش قوی ایجاد خواهد شد.

در تصویر اندیکاتور ایچیموکو، کیجون سن به رنگ مشکی نشان داده شده است.

مطالعه بیشتر: اندیکاتور RHODL

چیکو اسپن (Chikou Span)

چیکو اسپن ممکن است در ابتدا گنگ به نظر برسد، چون قیمت بسته شدن فعلی 26 دوره به عقب منتقل شده است! در واقع، چیکو خطی است که قیمت فعلی را با قیمت ۲۶ دوره قبل بررسی و مقایسه می‌کند. اما چرا آقای ایچیموکو چنین کاری را انجام داده است؟

این کار به شما امکان می‌دهد تا به سرعت تجسم کنید که قیمت فعلی چگونه با نمودار قیمت 26 دوره قبل مقایسه می‌شود. با انجام این کار، می‌توانید سریع‌تر روند فعلی را مشاهده کنید.

زمانی که قیمت فعلی بالاتر از قیمت گذشته باشد، انتظار می‌رود روند صعودی ادامه یابد. در مقابل، قیمت فعلی کمتر از قیمت 26 دوره قبل، نشان‌دهنده این است که به احتمال زیاد روند قیمت نزولی خواهد شد. علاوه بر این، چیکو اسپن سطوح حمایت و مقاومت را هم فراهم می‌کند.

در تصویر اندیکاتور ایچیموکو، چیکو اسپن به رنگ آبی نشان داده شده است.

سنکو اسپن A (Senkou Span A)

سنکو اسپن A یا خط راهنمای A (Leading Span A) یکی از دو مرز ابر را تشکیل می‌دهد. این خط نشان‌دهنده میانگین دو خط تنکان سن و کیجون سن است که 26 دوره در آینده را پیش‌بینی می‌کند. فاصله سنکو اسپن A مرز ابری است که سریعتر حرکت می‌کند و با استفاده از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

 (خط تبدیل + خط مبنا) ÷ 2

در تصویر اندیکاتور ایچیموکو، سنکو اسپن A به رنگ سبز نشان داده شده است.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا دای خود را خرید کنید

سنکو اسپن B (Senkou Span B)

سنکو اسپن B یا خط راهنمای B (Leading Span B) دومین مرز ابر را تشکیل می‌دهد و میانگین بیشترین نقطه بالا و کمترین نقطه پایین در ۵۲ دوره گذشته است. با استفاده از سنکو اسپن B، می‌توان 26 دوره آینده را پیش بینی کرد. سنکو اسپن B با استفاده از فرمول محاسبه می‌شود:

(بالاترین قیمت در 52 دوره گذشته + پایین‌ترین قیمت در 52 دوره گذشته) ÷ 2

در تصویر اندیکاتور ایچیموکو، سنکو اسپن B به رنگ قرمز نشان داده شده است.

ابر کومو

ابر کومو در فضای بین سنکو اسپن A و سنکو اسپن B قرار دارد. این شاخص‌ترین عنصر اندیکاتور ایچیموکو است. از آنجایی که هر دو خط اسپن A و اسپن B در 26 دوره آتی ترسیم می‌شوند، به پیش‌بینی کمک می‌کنند. به همین دلیل به‌عنوان شاخص‌های پیشرو در نظر گرفته می‌شوند.

برای درک آسان،  ابر کومو به رنگ قرمز یا سبز نمایش داده می‌شود. اسپن B خط به رنگ قرمز است، در حالی که اسپن A خط سبز رنگ است. ابر قرمز زمانی تشکیل می‌شود که اسپن B بالاتر از اسپن A باشد، در حالی که ابر سبز زمانی تشکیل خواهد شد که اسپن A بالاتر از اسپن B قرار بگیرد.

همانطور که ممکن است در فرمول‌های محاسبه خطوط مختلف در ابر ایچیموکو متوجه شده باشید، میانگین متحرک استفاده شده بر اساس قیمت بسته شدن کندل‌ها نیست، بلکه بر اساس نقاط بالا و پایین ثبت‌شده در یک دوره معین محاسبه می‌شود.

مطالعه بیشتر: ترید روزانه ارز دیجیتال


اعداد ایچیموکو چیست؟


اندیکاتور ایچیموکو بر اساس اعداد ۹، ۲۶ و ۵۲ محسابه می‌شود. ممکن است بپرسید چرا گویچی از این اعداد استفاده کرده است. فلسفه انتخاب این اعداد چندان مهم نیست، چیزی که اهمیت دارد این است که ایچیموکو به این اعداد بسیار دقیق پاسخ می‌دهد.

می‌توان این اعداد را که نشان‌دهنده همان دوره‌های خطوط مختلف این اندیکاتور هستند، تغییر داد. اما بهتر است با همین اعداد تحلیل خود را انجام دهید، چون کارایی آنها در نمودارها و تایم فریم‌های مختلف، ثابت‌شده است.

در نتیجه می‌توان گفت بهترین اعداد برای اندیکاتور ایچیموکو حالت پیش فرض یعنی (52، 26، 9) است.

برای اطلاع از قیمت تتر و خرید تتر روی کیوسک حساب کنید.

چگونه ابر ایچیموکو را تفسیر کنیم؟


اگرچه ابر ایچیموکو شامل پنج خط مختلف است، اما خواندن نمودار چندان دشوار نیست. برای تفسیر ایچیموکو، با شناسایی اسپن A و اسپن B شروع کنید.

اگر فاصله اسپن A زیر اسپن B باشد، ارز دیجیتال مورد نظر شما در جهت منفی حرکت می‌کند و ابر باید به رنگ قرمز باشد. از سوی دیگر، اگر اسپن A بالاتر از اسپن B باشد، این موضوع را نشان می‌دهد که قیمت دارایی کریپتو در حال افزایش است. بنابراین باید ابر سبز باشد.

اکنون که تا حدودی زیادی با اندیکاتور ایچیموکو آشنا شدید، می‌توانید به راحتی از آن برای تولید سیگنال‌های حرکت و روند استفاده کنید.

ابر ایچیموکو

سیگنال‌های حرکت

سیگنال‌های مومنتوم بسته به رابطه بین قیمت بازار، خط پایه (کیجون سن)  و خط تبدیل (تنکان سن) تولید می‌شوند. اگر قیمت بازار یا خط تبدیل یا هر دوی آنها بالاتر از خط پایه حرکت کنند، یک سیگنال حرکت صعودی تولید می‌شود.

سیگنال‌های حرکت نزولی زمانی رخ می‌دهند که قیمت بازار یا خط تبدیل یا هر دوی آنها در زیر خط پایه حرکت کنند.

گذرگاه بین تنکان سن و کیجون سن، به‌عنوان صلیب TK شناخته می‌شود.

سیگنال‌های دنبال‌کننده روند

سیگنال‌های دنبال‌کننده روند با توجه به موقعیت قیمت بازار در رابطه با ابر و همچنین رنگ ابر تولید می‌شوند. اگر نمودار قیمت به‌طور مداوم بالاتر از فضای ابری باشد، ارز دیجیتال در یک روند صعودی است. اگر نمودار زیر ابر باشد، ارز دیجیتال در یک روند نزولی قرار دارد. به جز چند استثنا، اگر قیمت به سمت ابر حرکت کند، بازار خنثی یا مسطح در نظر گرفته می‌شود.

عنصر دیگری که می‌تواند به شما در تشخیص تغییر روند کمک کند، چیکو اسپن است. این خط به شما بینشی در مورد قدرت عمل قیمت می‌دهد. در صورت حرکت چیکو اسپن در زیر قیمت‌های بازار، روند نزولی، و اگر بالاتر از قیمت‌های بازار حرکت کند، روند صعودی را تأیید می‌کند. به طور معمول، باید از چیکو اسپن همراه با سایر اجزای ابر ایچیموکو استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از نمودار ایچیموکو برای شناسایی نقاط حمایت و مقاومت استفاده کنید. اسپن A یا خط ابر سبز، اغلب به‌عنوان خط حمایت در طول یک روند صعودی، و خط مقاومت در یک روند نزولی عمل می‌کند. در هر دو مورد، کندل‌ها به اسپن A نزدیک‌تر می‌شوند.

اسپن B همچنین می‌تواند به‌عنوان خط حمایت یا مقاومت در زمانی که قیمت‌ها در فضای ابر هستند، عمل کند. از آنجایی که هر دو اسپن A و اسپن B شاخص‌های پیشرو هستند، می‌توانید از آنها برای پیش‌بینی ناحیه حمایت و مقاومت آینده استفاده کنید.

قدرت سیگنال‌های ایچیموکو بستگی به این دارد که آیا آنها با روند گسترده‌تر مطابقت دارند یا خیر. اگر یک سیگنال بخشی از یک روند بزرگتر و واضح باشد، بسیار قوی‌تر از سیگنالی است که در جهت مخالف روند غالب ظاهر می‌شود.

درواقع، اگر سیگنال صعودی با روند صعودی همراه نباشد، سیگنال ضعیف است. بنابراین، قبل از اینکه روی یک سیگنال عمل کنید، موقعیت، رنگ ابر و همچنین حجم معاملات را در نظر بگیرید.

مطالعه بیشتر: میانگین متحرک چیست 


ایچیموکو در بازار کریپتو


پس از گذراندن سه دهه روی تحقیق و آزمایش، گویچی هوسادا، مخترع ایچیموکو، تصمیم گرفت که تنظیمات (52، 26، 9) بهترین نتایج را داشته باشد. در آن زمان، برنامه معاملات بورس ژاپن شنبه‌ها را هم شامل می‌شد. بنابراین عدد نه نشان‌دهنده یک و نیم هفته است و اعداد 26 و 52 به ترتیب یک و دو ماه را نشان می‌دهد.

این تنظیمات هنوز در بسیاری از زمینه‌های معاملاتی استفاده می‌شود. با این حال، برای بازارهای ارزهای دیجیتال، معامله‌گران تنظیمات ایچیموکو را طوری انجام می‌دهند که بازارهای 24/7 (7 روز هفته و 24 ساعته) را منعکس کند. بنابراین تنظیمات از (52، 26، 9) به (60، 10،30) تغییر می‌کند. برخی از معامله‌گران نیز در تلاش برای به حداقل رساندن سیگنال‌های اشتباه، تنظیمات را روی (120، 60، 20) قرار می‌دهند.

بحث در مورد اینکه آیا اصلاح تنظیمات کارآمد است یا خیر همچنان ادامه دارد. در حالی که برخی از معامله‌گران متقاعد شده‌اند که ویرایش تنظیمات ابر ایچیموکو حیاتی است، برخی دیگر نگران هستند که تغییر تنظیمات تعادل سیستم ایچیموکو را مختل کرده و سیگنال‌های نامعتبر زیادی تولید می‌کند.

مطالعه بیشتر: پیپ در ارز دیجیتال


ویژگی‌های ایچیموکو چیست؟


 1. سادگی سیستم ایچیموکو که مانع سردرگمی تحلیلگر می‌شود.
 2. قابل برنامه‌نویسی بودن سیستم و یافتن سهام با شرایط سیگنال ایچیموکو
 3. روش میان‌مدتی و با بازدهی به نسبت خوب
 4. مقداری تاخیر در سیگنال‌ها که می‌توان در تایم فریم کوتاه‌تر آن را جبران کرد.

مطالعه بیشتر: فلیپنینگ چیست

ابر ایچیموکو

کاربردهای ابر ایچیموکو چیست؟


ایچیموکو در تحلیل بازارهای مالی کاربردهای بسیاری دارد که در متن آنها را توضیح دادیم، در اینجا تنها به این کاربردها به‌صورت خلاصه اشاره می‌کنیم.

 • شناسایی روند سهم
 • بررسی نقاط حمایت و مقاومت
 • مشخص کردن حد ضرر
 • شناسایی جهت و قدرت روند
 • سیگنال‌هایی بر ورود به سهم (خرید) و خروج از آن (فروش)
 • شناسایی نقاط برگشت قیمت سهم
کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا دوج کوین خود را خرید کنید

چطور با استفاده از ایچیموکو سیگنال‌های خرید و فروش بگیریم؟


درک رابطه بین قیمت ارز دیجیتال و ابر ایچیموکو کار سختی نیست. با این حال، سیگنال‌های ورود یا خروج به چند قانون خاص بستگی دارد.

در همین حال، هر زمان که می‌خواهید از سیستم معاملاتی ابر ایچیموکو استفاده کنید، باید این قوانین کلی را در نظر بگیرید:

 • ابر سبز کومو نشانه روند صعودی است.
 • اگر کندل‌ها بالای ابر کومو قرار بگیرند، به معنای حرکت صعودی است.
 • اگر ابر کومو زیر کندل‌ها باشد، به‌عنوان یک حمایت عمل می‌کند.
 • ابر کومو قرمز علامت روند نزولی است.
 • اگر کندل‌ها زیر ابر کومو قرار دارند، به معنای حرکت نزولی است.
 • اگر ابر کومو بالای کندل‌ها باشد، به‌عنوان یک مقاومت عمل می‌کند.
 • اگر قیمت در فضای ابری در نوسان باشد، به این معنی است که منطقه معاملاتی وجود ندارد.

سیگنال صعودی ابر ایچیموکو

برای ورود به موقعیت خرید (لانگ پوزیشن) با ابر ایچیموکو، باید به این چهار مرحله توجه کنید:

 1. موقعیت قیمت نسبت به ابر: قیمت باید بالاتر از ابر باشد.
 2. ابر صعودی: ابر بعدی باید صعودی باشد (سبز).
 3. تقاطع TK: خط تبدیل (تنکان سن) باید از بالای خط پایه (کیجون سن) عبور کند. در واقع میانگین متحرک سریع‌تر، از بالای میانگین متحرک کندتر عبور می‌کند.
 4. موقعیت چیکو اسپن نسبت به ابر: چیکو اسپن باید بالاتر از ابر باشد.

برای درک بهتر نحوه دریافت سیگنال صعودی، این مراحل را با یک مثال بررسی می‌کنیم.

ابر ایچیموکو

ما نمودار بیت کوین را در بازه زمانی 1 ساعت تجزیه و تحلیل کردیم. منتظر بودیم تا تقاطعTK  اتفاق بیفتد (خط تنکان سن از خط پایه کیجون سن عبور کند)، سپس دیدیم که قیمت و چیکو اسپن بالاتر از ابر رفت.

بر این اساس، از آنجایی که ابر صعودی بود، زمانی که قیمت به سطح حمایت برگشت، دستور خرید خود را قرار دادیم.

لانگ پوزیشن خود را حفظ کردیم تا اینکه خط تنکانسن از زیر خط کیجون سن عبور کرد. همچنین می‌توانستیم با قیمت‌های بالاتر زودتر از آن خارج شویم.

اگر می‌خواهید نقطه خروج بهتری داشته باشید، باید حمایت و مقاومت‌های تایم فریم‌های بالاتر را بررسی کنید.

سیگنال نزولی ابر ایچیموکو

قبل از وارد شدن به موقعیت فروش (شورت پوزیشن) با ایچیموکو، باید این چهار مرحله را در نظر بگیرید:

 • موقعیت قیمت نسبت به ابر: نمودار قیمت باید به زیر ابر برود.
 • ابر نزولی: ابر بعدی باید نزولی باشد (قرمز).
 • تقاطع TK: خط تبدیل (تنکان سن) باید از زیر خط پایه (کیجون سن) عبور کند. متحرک سریع‌تر، در زیر میانگین متحرک کندتر قرار دارد.
 • موقعیت چیکو اسپن نسبت به ابر: چیکو اسپن باید به زیر ابر برود.

برای درک بهتر، به یک مثال از سهم شرکت فیسبوک توجه کنید.

ابر ایچیموکو

ما نمودار قیمت فیسبوک را در بازار سهام در بازه زمانی 4 ساعت تجزیه و تحلیل کردیم.

منتظر ماندیم تا میانگین متحرک سریعتر (خط تبدیل یا تنکان سن) از زیر میانگین متحرک کندتر (خط پایه یا کیجون سن) عبور کند، سپس دیدیم که قیمت و فاصله زمانی به زیر ابر رفت.

از این رو، ابر ایچیموکو نزولی بود و ما در پولبک از سهم خارج شدیم. همچنین دو گزینه برای بستن موقعیت فروش داشتیم.

 1. موقعیت را در ناحیه حمایت اصلی ببندیم.
 2. یا منتظر باشیم تا خط تنکان سن، خط کیجون سن را لمس کند.

شاید شما فکر می‌کنید که می‌توانستیم در موقعیت فروش بمانیم و هر زمان که تقاطع TK  اتفاق افتاد، آن را ببندیم. با این حال، همیشه باید حرکت بازار و عملکرد کلی قیمت را در نظر گرفت.

ما در چند بازه زمانی در منطقه اشباع فروش بودیم و هر لحظه ممکن بود اصلاح قیمت اتفاق بیفتد. بنابراین، تصمیم گرفتیم سیو سود کنیم و از موقعیت خارج شویم.


مزایای اندیکاتور ایچیموکو چیست؟


دلایل بسیاری برای استفاده از این اندیکاتور وجود دارد، در اینجا به دو مورد از مهم‌ترین مزایای ایچیموکو اشاره می‌کنیم.

 • تنوع اطلاعات: اندیکاتور ایچیموکو می‌تواند به ما در تعیین روند، سطوح حمایت و مقاومت کمک کند.
 • کاهش تعداد اندیکاتورها: در حالی که اندیکاتور ایچیموکو فضای زیادی را در نمودار اشغال می‌کند، اما استفاده از تعداد اندیکاتورهایی را که به آنها نیاز دارید، کاهش می‌دهد. این بدان معنی است که خطر دریافت سیگنال‌های متناقض کمتری وجود دارد.

مطالعه بیشتر: توکن لوریج دار


معایب اندیکاتور ایچیموکو چیست؟


مسلم است که اندیکاتور ایچیموکو نیز علاوه بر مزایا، معایبی هم دارد که به آنها اشاره می‌کنیم.

 • اطلاعات بیش از حد: مبتدیان ممکن است غرق در مقدار اطلاعات ارائه‌شده توسط اندیکاتور ایچیموکو شوند. مدتی طول می‌کشد تا یاد بگیرید همه اجزای آن چه چیزی را نشان می‌دهند و چگونه از آنها به‌طور موثر استفاده کنید.
 • فضای نمودار: معامله‌گرانی که ترجیح می‌دهند نمودارهای خود را ساده نگه دارند و روی عملکرد قیمت تمرکز کنند، ممکن است در هنگام استفاده از ایچیموکو، به دلیل اشغال فضای زیاد، دچار مشکل شوند.

چگونه ابر ایچیموکو را در متاتریدر اضافه کنیم؟


مراحل زیر به شما کمک می‌کند تا اندیکاتور ایچیموکو را به نمودار معاملاتی خود در متاتریدر 4 (MetaTrader4) اضافه کنید.

ابر ایچیموکو
 • پلتفرم معاملاتی متاتریدر را باز کنید.
 • روی علامت به‌اضافه سبز رنگ در منو کلیک کنید.
 • حالا گزینه Trend را انتخاب کرده و روی Ichimoku Kinko Hyo کلیک کنید.
 • یک پنجره جدید با پارامترها، رنگ‌ها و تنظیمات ظاهر می‌شود.
 • به‌طور پیش‌فرض، تنکان سن روی 9، کیجون سن روی 26 و سنکو اسپن B روی 52 تنظیم شده است.

شما می‌توانید این تنظیمات را تغییر دهید، اما ترکیب اعداد پیش فرض، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالعه بیشتر: معامله کم ریسک


سخن آخر


اندیکاتور تحلیل تکنیکال ایچیموکو سیگنال‌های خرید و فروش واضحی را برای تحلیل‌گران تولید می‌کند.

ابتدا باید اجزای دیگر آن را مانند تنکان سن و کیجون سن تحلیل کنید. وقتی این کار را انجام دادید، نقاط ورود و خروج مشخص می‌شوند.

سیگنال‌های خرید زمانی تولید می‌شوند که قیمت‌ها بالای ابر افزایش می‌یابد، ابر سبز می‌شود، قیمت‌ها بالاتر از کیجون سن 26 دوره‌ای قرار می‌گیرند یا خط کوتاه‌مدت تنکان سن، بالاتر از کیجون سن می‌رود.

برعکس، سیگنال‌های فروش زمانی تولید می‌شوند که قیمت‌ها به زیر ابر می‌آیند، ابر قرمز می‌شود، قیمت‌ها به زیر کیجون سن 26 دوره می‌رسد یا خط تنکان سن زیر کیجون سن قرار می‌گیرد.

آیا شما تا به حال از اندیکاتور ایچیموکو برای تحلیل و دریافت سیگنال‌های خرید و فروش استفاده کرده‌اید؟با ما در کیوسک آکادمی همراه باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.8 / 5. تعداد رای‌ها 6

هنوز امتیازی ثبت نشده

4 نظر
 1. سعید می گوید

  توضیحات عالی بود ممنون

 2. محمدفاضل قنبری می گوید

  سلام.واقعاخسته نباشید.دمتون گرم واسه این مطالب آموزشی نیز.من وقتی اسم ابرایچیمکومیومداصلاسردردمیگرفتم.ولی اینجا خیلی راحت وساده خیلی هم کامل آموزش دادین ومنم یادگرفتم.واقعا ممنون

 3. علیرضا کاظمی می گوید

  سلام برای اندیکاتور ایچیموکو برای نمادهای بورس ما تایم فریم را روی یکساعت قرار دهیم یا روزانه؟
  زیرا در یکساعته کندل به بالای ابر می رود و در روزانه به زیر ابر می رود؟
  و نمی دانیم چکار کنیم لصفا توضیح دهید

 4. tlover tonet می گوید

  Thanks for another excellent article. The place else may anybody get that type of information in such an ideal means of writing? I have a presentation subsequent week, and I am at the look for such info.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.