میانگین متحرک چیست و چه کاربردی در بازارهای مالی دارد ؟

تعریف میانگین متحرک و ارائه کاربردهای آن

1
 1. بررسی انواع نمودارها در تحلیل تکنیکال
 2. اندیکاتور چیست؛ معامله‌ای پر سود با استفاده از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال
 3. میانگین متحرک چیست و چه کاربردی در بازارهای مالی دارد ؟
 4. ابر ایچیموکو، چگونه با استفاده از این اندیکاتور سیگنال دریافت کنیم؟
 5. آموزش الگوی پرچم صعودی و پرچم نزولی (flag) در تحلیل تکنیکال
 6. معنی لانگ (long) و شورت (short) در معاملات ارز دیجیتال چیست؟ آموزش کامل آن
 7. اندیکاتور RSI چیست؟ آموزش کامل شاخص قدرت نسبی
 8. حد سود (Take Profit) و حد ضرر (Stop Loss) چیست؟ [آموزش کامل]
 9. انواع خط روند در تحلیل تکنیکال و ترسیم trend line
 10. انواع سبک‌های تحلیل تکنیکال و نقاط ضعف و قوت آن‌ها (لیست کامل)
 11. تریدینگ ویو چیست و چه کاربردی دارد؟
 12. لوریج چیست؟ معامله اهرمی چطور کار میکند و leverage در ارز دیجیتال چه کاربردی دارد؟
 13. تحلیل تکنیکال چیست؟ Technical Analysis در بازار ارزهای دیجیتال
 14. الیمپ ترید (Olymp trade) چیست و چگونه کار می‌کند؟
 15. پرایس اکشن (Price Action) چیست؟

استفاده از اندیکاتورهای مختلف در تحلیل بازارهای مالی از زمان گسترش استفاده از سیستم‌های کامپیوتری رواج یافت. در طی این سال‌ها اندیکاتورهای مختلفی توسط افراد و شرکت‌های مختلف به بازار معرفی شدند. میانگین متحرک یکی از اولین و قوی‌ترین اندیکاتورهای معرفی شده برای تحلیل تکنیکال است که پایه ایجاد بسیاری دیگر از اندیکاتورها به حساب می‌آید. استراتژی‌های معاملاتی مختلفی با استفاده از میانگین‌های متحرک طراحی شده است. در این مقاله سعی داریم که به سوال میانگین متحرک چیست و چه کاربردهایی دارد پاسخ دهیم. با ما همراه باشید. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

تعریف میانگین متحرک

میانگین متحرک یک مفهوم آماری است. در آمار منظور از میانگین متحرک، میانگینی است که از بخشی از داده‌های موجود گرفته می‌شود. در میانگین‌گیری هدف، حذف نویزها و تغییرات ناگهانی داده‌ها است. در اصطلاح به این کار هموار کردن یا Smoothing گفته می‌شود. این عمل باعث می‌شود که داده‌ها را بتوان به دور از نویزها بررسی کرد و نتایج قابل قبولی از بررسی داده‌ها به دست آورد.

سوال میانگین متحرک چیست در بازارهای مالی را به طرق مختلف می توان پاسخ داد. در تحلیل تکنیکال از مفهوم میانگین متحرک برای حذف نوسانات قیمتی در بازه‌های زمانی مختلف استفاده می‌شود. با این کار تحلیلگران می‌توانند دید واقع بینانه‌تری به نمودار قیمت داشته باشند.

اندیکاتور میانگین متحرک جزو اندیکاتورهای روندی و با تاخیر است. این اندیکاتور پایه ایجاد بسیاری از اندیکاتورهای دیگر است. برای ایجاد این اندیکاتور نیاز به درک سه مفهوم تایم فریم، دوره میانگین‌گیری (Length) و منبع محاسبه میانگن متحرک است.

مطالعه بیشتر: درآمدزایی از ارزهای دیجیتال

تایم فریم

منظور از تایم فریم همان زمانی است که برای ایجاد کندل‌ها استفاده می‌شود. کندل نشان دهنده تغییرات قیمت بر روی نمودار است. به عنوان مثال در تایم فریم روزانه، هر کندل نشانگر تغییرات قیمت در یک روز خواهد بود. تحلیلگران معمولا تایم فریمی برای ایجاد میانگین متحرک استفاده می‌کنند که تایم فریم نمایش نمودار است. اما این دو تایم فریم را می توان مختلف از هم نیز انتخاب کرد.

مطالعه بیشتر: روش های ترید ارز دیجیتال

دوره میانگین‌گیری

دوره میانگین‌گیری نشان‌دهنده تعداد داده‌هایی (در اینجا کندل استیک‌ها) است که برای ایجاد میانگین متحرک استفاده می‌شود. به عنوان مثال فرض کنید در تایم فریم روزانه، دوره میانگین‌گیری انتخاب شده برابر با عدد 9 باشد. در این حالت مقدار میانگین متحرک برای آخرین روز که داده آن موجود است، برابر با میانگین قیمت پایانی 9 کندل قبلی است.

منبع محاسبه میانگین متحرک

منظور از منبع محاسبه در ایجاد میانگین متحرک قیمتی از بازار در بازه زمانی مورد نظر است که از آن برای میانگین‌گیری استفاده می‌شود. در کندل‌ها ما با چهار قیمت شروع، پایان، بیشترین و کمترین مواجه هستیم. معمولا برای محاسبه اندیکاتور میانگین متحرک از قیمت پایانی استفاده می‌شود، اما ابزارهای تحلیلی به کاربران امکان استفاده از هر چهار قیمت را می‌دهند.

مطالعه بیشتر: اندیکاتور RHODL

دسته‌بندی اندیکاتورهای میانگین متحرک

در پاراگراف قبل سوال میانگین متحرک چیست را پاسخ دادیم. حال در این قسمت دسته‌بندی اندیکاتورهای میانگین متحرک را بررسی می‌کنیم. اندیکاتورهای میانگین متحرک بر مبنای روش ریاضی که برای میانگین‌گیری استفاده می‌شود، به سه دسته اصلی میانگین متحرک ساده (Simple Moving Average)، میانگین متحرک وزندار (Weighted Moving Average) و میانگین متحرک نمایی (Exponential Moving Average)  تقسیم می‌شوند. در ادامه به بررسی نحوه محاسبه هر سه روش می‌پردازیم.

میانگین متحرک ساده

میانگین متحرک ساده از جمع حسابی قیمت تمام کندل‌ها در دوره میانگین‌گیری و تقسیم آن به مقدار دوره میانگین‌گیری به دست می‌آید. این روش ساده‌ترین روش محاسبه میانگین است. به عنوان مثال فرض کنید برای قیمت یک رمزارز می‌خواهیم میانگین متحرک ساده را برای بازه 5 کندلی در تایم فریم روزانه محاسبه کنیم. در این حالت مقدار میانگین متحرک برای روز جاری، از جمع قیمت پایانی کندل‌های روزانه در پنج روز گذشته و تقسیم آن به 5 به دست می‌آید.

میانگین متحرک ساده بین مقادیر قیمتی روزهای اخیر با روزهای گذشته هیچ تفاوتی قائل نیست. بنابراین تاثیر قیمت روز گذشته در آینده قیمت برابر با تاثیر قیمت پنج روز پیش است. اما آیا در واقعیت نیز همین طور است؟ جواب این سوال در حالت کلی نه است. هر چه به حال نزدیک می‌شویم داده‌های قیمتی تاثیر بیشتری بر آینده نمودار دارند. این بحث منجر به ایجاد انواع دیگر میانگین‌های متحرک شد که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

میانگین متحرک وزندار

میانگین متحرک وزندار به کندل‌های قیمتی نزدیک به زمان حاضر وزن بیشتری نسبت به کندل‌های قدیمی‌تر می‌دهد. بنابراین هر کندل در این روش دارای یک وزن هست. وزن‌دهی به کندل‌ها می‌تواند با انواع روش‌ها صورت بگیرد و قانون مشخصی برای آن وجود ندارد. اگر بازه میانگین گیری برابر با n و برای کندل i ام قیمت پایانی برابر با P و وزن آن برابر با W باشد. برای محاسبه میانگین متحرک وزندار از فرمول زیر استفاده می‌کنیم:

میانگین متحرک چیست وزن‌دار

با توجه به وزن بالای قیمت‌های اخیر، اندیکاتور میانگین متحرک وزندار با سرعت بیشتری تغییرات قیمتی را مدل می‌کند. معمولا از این میانگین متحرک کمتر استفاده می‌شود چرا که وزن‌دهی آن قانون خاصی ندارد. در این حالت استفاده از آن نتیجه یکسانی برای  همه تحلیلگران ارائه نمی کند. معمولا برای اینکه تاثیر تغییرات قیمتی اخیر را بر روی محاسبات اعمال کنند، از نوع سوم میانگین متحرک با نام میانگین متحرک نمایی استفاده می‌کنند. در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا اکسی اینفینیتی خود را خرید کنید

میانگین متحرک نمایی

در محاسبه میانگین متحرک نمایی ترتیبی چیده می‌شود تا تاثیر کندل‌های قیمتی اخیر نسبت به کندل‌های قدیمی‌تر بیشتر باشد. برای این منظور از ضریبی به نام فاکتور هموارسازی استفاده می‌شود. برای محاسبه این ضریب عدد 2 را تقسیم بر بازه میانگین گیری به علاوه 1 می‌کنیم. به عنوان مثال اگر دوره میانگین‌گیری 10 دوره‌ای باشد در این صورت مقدار فاکتور هموارسازی برابر است با :

فاکتور هموارسازی میانگین متحرک چیست

پس از محاسبه فاکتور هموارسازی نوبت به محاسبه میانگین متحرک نمایی می‌رسد. محاسبه EMA به این صورت است که در آن نیاز به مقدار EMA در روز قبل هست. بنابراین مقادیر از ابتدای کندل‌های قیمتی شروع می‌شود. برای اولین مقدار قیمتی هم چون قبل از آن داده‌ای نیست، از میانگین متحرک ساده استفاده می‌شود. اگر مقدار میانگین متحرک نمایی برای روز قبل را با Y، فاکتور هموارسازی را با K و قیمت روزی که برای آن میانگین متحرک حساب می‌شود را با P نشان دهیم در این صورت فرمول محاسبه میانگین متحرک نمایی به صورت زیر خواهد بود:

میانگین متحرک چیست نمایی

با توجه به این که قیمت‌های اخیر ضریب بیشتری نسبت به قیمت‌های گذشته دارند، پس اندیکاتور میانگین متحرک نمایی نسبت به میانگین متحرک ساده، سرعت بیشتری داشته و به تغییر قیمت حساس‌تر است.

مقایسه میانگین متحرک ساده و نمایی

تا اینجا به سوالات میانگین متحرک چیست و دسته‌های مختلف میانگین متحرک کدامند، پاسخ داده‌ایم. حال به مقایسه میانگین متحرک ساده و نمایی می‌پردازیم. اولین تفاوت همانطور که در بالا گفته شد مربوط به نحوه محاسبه آن‌ها است.

این تفاوت در نحوه محاسبه، منجر به وجود اختلاف در نمودار این دونوع میانگین متحرک می‌شود. میانگین متحرک نمایی معمولا با سرعت بیشتری تغییرات قیمتی را مدل می‌کند. اما به معنی بهتر بودن این روش نسبت به میانگین متحرک ساده نیست. بسته به این که در کدام بازار مالی، روی چه سهمی و در کدام تایم فریم اقدام به تحلیل می‌کنید، ممکن است یکی از این میانگین‌های متحرک بیشتر به کارتان بیاید.

بنابراین برای اینکه بدانید کدام میانگین متحرک برای شما مناسب است، نیاز است به صورت تجربی هر کدام از میانگین‌های متحرک‌ توضیح داده شده را وارد چارت نمایید. هر کدام عملکرد بهتری داشت، از آن برای تحلیل استفاده کنید.

مطالعه بیشتر: ترید روزانه ارز دیجیتال

کاربردهای میانگین متحرک

میانگین متحرک‌ در وهله اول برای تشخیص روند بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد دوم آن، استفاده از میانگین متحرک به عنوان سطح حمایت و مقاومت داینامیک است. کاربرد بعدی آن در بررسی قدرت روندها است. آخرین و مهم‌ترین کاربرد میانگین متحرک، استفاده از آن در استراتژی‌های معاملاتی است. در ادامه به بررسی هر یک از این کاربردها می‌پردازیم.

برای اطلاع از قیمت دوج کوین و خرید دوج کوین روی کیوسک حساب کنید.

تشخیص روند بازار با استفاده از اندیکاتور میانگین متحرک

مهم‌ترین وظیفه‌ی تحلیلگران در بازارهای مالی تشخیص جهت روند بازار است. معامله‌گران با تشخیص درست روند می‌توانند معاملات هم‌راستا با آن را دنبال کرده و بدون تحمل ریسک بالا، به سوددهی برسند. ابزارهای مختلفی برای تشخیص روند بازار وجود دارد که اندیکاتور میانگین متحرک یکی از آن‌ها است.

اگر دوباره به سوال میانگین متحرک چیست برگردیم و تعریف آن را مطالعه کنیم، متوجه می‌شویم که میانگین متحرک، میانگین قیمت برای دوره‌های گذشته را به ما نشان می‌دهد. بنابراین هر زمان که نمودار قیمت، بالای میانگین متحرک قرار بگیرد، به این معنی است که قیمت کنونی، بالاتر از میانگین قیمت در دوره میانگین‌گیری تعریف شده، قرار گرفته است.

با این حساب می‌توان گفت که روند قیمت در این بازه صعودی است. همچنین اگر نمودار قیمت، زیر میانگین متحرک قرار گرفت، در این حالت می‌توان گفت قیمت کنونی از قیمت میانگین در دوره میانگین‌گیری کمتر است. بنابراین روند موجود نزولی خواهد بود. پس تنها با استفاده از این اندیکاتور می‌توان روند یک بازار را تشخیص داد.

میانگین متحرک چیست

نمودار بالا روند قیمت بیت‌کوین را در تایم فریم روزانه نشان می‌دهد. میانگین متحرک ساده با دوره میانگین‌گیری 50 به نمودار اضافه شده است. در بخش اول نمودار قیمت، بالای میانگین متحرک قرار گرفته و روند بازار صعودی است. هر چه شیب میانگین متحرک تندتر باشد نشان‌دهنده پرقدرت بودن روند است که در این قسمت شاهد آن هستیم.

در بخش دوم نمودار شاهد آن هستیم که قیمت میانگین متحرک 50 روزه را رو به پایین قطع کرده است. در این بخش روند نزولی بیت کوین شروع شده و شیب روند هم نسبتا بالا است. در انتهای نمودار قیمت دوباره توانسته میانگین متحرک را رو به بالا قطع کند. میانگین متحرک هنوز روند پرقدرت صعودی را نشان نمی‌دهد و افقی است. افقی بودن آن نشان می‌دهد که در اواخر روند نزولی، شاهد روند خنثی بوده‌ایم.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا ایاس خود را خرید کنید

سطح حمایت و مقاومت داینامیک

سطح حمایت و مقاومت سطحی است که قیمت، هنگام برخورد به آن واکنش نشان می‌دهد. سطح حمایت سطحی است که قیمت پس از نزول وقتی به آن رسید، دوباره تغییر جهت داده و صعودی می‌شود. سطح مقاومت سطحی است که قیمت پس از صعود و رسیدن به آن، دچار ریزش می‌شود. البته همواره اینطور نیست و سطح حمایت و مقاومت ممکن است شکسته شود.

سطح حمایت و مقاومت می‌تواند استاتیک یا داینامیک باشد. سطح حمایت یا مقاومت استاتیک سطحی است که از ترسیم خطوط افقی یا خطوط روند حاصل می‌شود. سطح حمایت یا مقاومت داینامیک سطحی است که قیمت هر وقت به آن رسید واکنش نشان می‌دهد و مشخصه اصلی آن این است که به همراه قیمت حرکت می‌کند. بنابراین این سطوح ثابت نیستند.

بنابراین پاسخ دیگر برای سوال میانگین متحرک چیست این است که، میانگین متحرک، سطح حمایت و مقاومت داینامیک برای قیمت است. این سطح همراه با تغییرات قیمت حرکت می‌کند و هر وقت قیمت به آن می‌رسد، تغییر جهت داده اما روند خود را حفظ می‌کند، مگر اینکه بخواهد تغییر روند بدهد.

میانگین متحرک چیست تشخیص روند

نمودار بالا روند قیمتی اتریوم در تایم فریم روزانه، با میانگین متحرک 60 روزه را نشان می‌دهد. در روند صعودی بازار این میانگین متحرک به عنوان سطح حمایت برای قیمت عمل کرده است. قیمت با نزدیکی یا برخورد به آن، دوباره روند خود را تغییر داده و به صعود خود ادامه داده است. این میانگین متحرک، پس از شکست در روند نزولی، به عنوان سطح مقاومت عمل کرده و هر وقت قیمت به آن برخورد کرده دوباره روند نزولی خود را ادامه داده است.

در هر نموداری بسته به تغییرات قیمتی دوره میانگین‌گیری برای ترسیم میانگین متحرک متفاوت است. اگر میانگین متحرکی انتخاب کنید که بیشترین تاثیر را در روند قیمتی داشته است.

مطالعه بیشتر: پیپ در ارز دیجیتال

تشخیص قدرت روندها با اندیکاتور میانگین متحرک

در بخش‌های قبلی توضیح دادیم که با استفاده از اندیکاتور میانگین متحرک می‌توانیم روندهای بازار را تشخیص دهیم. علاوه بر تشخیص روند، میانگین متحرک می‌تواند در مورد قدرت روندها نیز به ما اطلاعات بدهد. برای تشخیص قدرت روند باید به شیب میانگین متحرک توجه کرد.

اگر جهت روند صعودی و شیب آن زیاد باشد، در این حالت ما با یک روند صعودی قوی روبه‌رو هستیم. در صورتی که جهت روند نزولی و شیب خط به سمت پایین زیاد بود، در این‌صورت روند ما پرقدرت نزولی است. در صورتی که میانگین متحرک به صورت افقی و شیب آنچنانی نداشته باشد، در این صورت روند خنثی یا ساید است و هر چقدر این خط مدت زمان بیشتری افقی بماند قدرت روند خنثی بیشتر خواهد بود.

در روندهای با قدرت بالا معمولا قیمت از میانگین متحرک فاصله می‌گیرد. هر چه این فاصله بیشتر باشد قدرت روند هم بیشتر است. اما باید دقت کنید که شما در اوج فاصله قیمتی وارد معامله نشوید. میانگین متحرک به عنوان آهن‌ربا عمل می‌کند و قیمت را به سمت خود می‌کشد. هر چقدر این فاصله بیشتر باشد، احتمال اصلاح قیمتی نیز بالا می‌رود.

میانگین متحرک چیست و قدرت روند

نمودار بالا روند قیمتی دوج کوین در تایم فریم روزانه را نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید، شیب میانگین متحرک در روند صعودی ایجاد شده، زیاد است. همچنین در هر صعود قیمت به شدت از میانگین متحرک فاصله می‌گیرد. بنابراین ما با یک روند پرقدرت روبه‌رو هستیم.

مطالعه بیشتر: توکن لوریج دار

استراتژی‌های معاملاتی با استفاده از اندیکاتور میانگین متحرک

معامله‌گران علاوه بر استفاده از میانگین متحرک برای بررسی روند، قدرت روند و سطوح حمایت و مقاومت، از ترکیب میانگین متحرک‌ها با هم و یا ترکیب آن با سایر اندیکاتورها استراتژی معاملاتی ایجاد می کنند. بنابراین استراتژی معاملاتی ئاسخ دیگری برای سوال میانگین متحرک چیست می‌باشد. در ادامه دو مورد از این استراتژی ها را توضیح می‌دهیم.

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا بیت تورنت خود را خرید کنید

تقاطع میانگین متحرک‌ها با هم

در بخش‌های قبلی گفتیم که عبور قیمت از میانگین متحرک به سمت بالا نشانگر روند صعودی و برعکس آن نشانگر روند نزولی است. تحلیلگران علاوه بر نمودار قیمت، میانگین‌های متحرک را با بازه‌های میانگین‌گیری مختلف، به نمودار اضافه می‌کنند و از تلاقی آن‌ها برای خرید و فروش استفاده می‌کنند.

هر چقدر دوره میانگین‌گیری در یک میانگین متحرک کمتر باشد، نمودار آن به قیمت نزدیک‌تر بوده و سریعتر به تغییرات واکنش نشان می‌دهد. بنابراین با اضافه کردن دو میانگین متحرک با دوره میانگین‌گیری کم و زیاد مثل 9 دوره و 26 دوره می‌توان استراتژی معاملاتی چید.

در این استراتژی، اگر قیمت بالای هر دو میانگین متحرک باشد و میانگین متحرک با دوره زمانی کوتاه، میانگین متحرک دیگر را رو به بالا قطع کند، روند بازار صعودی است و می‌توان وارد معامله خرید شد. در صورتی که قیمت زیر جفت میانگین متحرک‌ها باشد و میانگین متحرک با دوره کوتاه‌تر، میانگین متحرک دیگر را رو به پایین قطع کند، در اینصورت روند نزولی است و می‌توان وارد معامله فروش شد.

توجه کنید که به جای دو میانگین متحرک می‌توان چندین میانگین متحرک به نمودار اضافه کرد و از تقاطع آن‌ها به معامله‌گری پرداخت.

استراتژی میانگین متحرک چیست

نمودار بالا روند قیمتی ارز دیجیتال بایننس را در تایم فریم روزانه با میانگین متحرک‌های 9 و 40 روزه نشان می دهد. همانطور که می‌بینید، روند نزولی با قطع میانگین متحرک 40 روزه توسط میانگین متحرک 9 روزه رو به پایین ایجاد شده است. با توجه به این که قیمت هم زیر هر دو میانگین متحرک قرار دارد، محل مناسبی برای ورود به معامله فروش هست. تقاطع دوم درست برعکس تقاطع اول و رو به بالا انجام شده که نشانه ورود به بازار صعودی است. این نقطه محل مناسبی برای ورود به معامله خرید است.

مطالعه بیشتر: فلیپنینگ چیست

استراتژی تقاطع میانگین متحرک و اسیلاتور مکدی (MACD)

یکی از استراتژی‌های موفق در بازارهای مالی استفاده از میانگین‌های متحرک در کنار اسیلاتور مکدی است. علاوه بر سوال میانگین متحرک چیست که در قسمت‌های بالا توضیح دادیم، در اینجا به سوال مکدی چیست هم مختصر جواب می‌دهیم.

مکدی، نوسانگرنمایی است که از یک هیستوگرام و دو خط سیگنال لاین و مکدی لاین تشکیل شده است. این اندیکاتور خط میانی صفر دارد که بالای این خط را فاز مثبت مکدی و پایین آن را فاز منفی می‌گویند. اگر مکدی لاین، سیگنال لاین را رو به پایین قطع کند،  سیگنال فروش و اگر برعکس باشد سیگنال خرید صادر می‌شود. اگر تقاطع صعودی در فاز مثبت انجام شود، سیگنال خرید قوی و اگر تقاطع نزولی در فاز منفی باشد، سیگنال فروش قوی صادر خواهد شد.

همانطور که دیدید مکدی برای تحلیلگران سیگنال خرید و فروش صادر می‌کند. اما هیچ وقت به تنهایی از یک اندیکاتور برای معامله‌گری استفاده نمی‌شود. به همین دلیل میانگین متحرک و مکدی برای ایجاد یک استراتژی معاملاتی باهم ترکیب می‎‌شوند.

برای کار با این استراتژی، مکدی و دو میانگین متحرک، یکی با دوره کوتاه (مثلا 12 دوره‌ای) و دیگری دوره بلندتر (مثلا 26 دوره‌ای)، به نمودار اضافه می‌شود. زمانی که مکدی سیگنال خرید یا فروش صادر می‌کند، باید میانگین متحرک‌ها بررسی شوند. در صورتی که تقاطع میانگین‌های متحرک سیگنال ارائه شده توسط مکدی را تایید کند، وارد معامله می‌شویم. در غیر اینصورت سیگنال صادر شده توسط مکدی معتبر نیست.

میانگین متحرک چیست و مکدی

نمودار بالا روند قیمتی بایننس کوین را نشان می‌دهد. مکدی و دو میانگین متحرک 9 و 40 روزه به نمودار اضافه شده است. در سمت چپ نمودار سیگنال فروش توسط مکدی صادر شده، اما میانگین‌های متحرک تقاطعی نداشته‌اند. بنابراین، سیگنال رد شده است. بر خلاف آن، در سمت چپ نمودار پس از سیگنال توسط مکدی، میانگین‌های متحرک‌ با هم تقاطع نزولی ایجاد کرده و سیگنال مکدی را تایید کرده‌اند.

مطالعه بیشتر: ابر ایچیموکو

انتخاب دوره مناسب برای میانگین متحرک

دوره میانگین‌گیری، یکی از پارامترهای تاثیر گذار در تحلیل میانگین متحرک است. ممکن است یک میانگین متحرک سیگنال صعودی صادر کند، ولی میانگین متحرک دیگری آن را تایید نکند. حال سوال این است که کدام دوره برای تحلیل مناسب است؟

دو پاسخ متفاوت می‌توان به این سوال داد. پاسخ اول آزمایش، خطا و کسب تجربه است. میانگین متحرکی برای نمودار مناسب است که قیمت با آن چندین بار برخورد داشته و به آن احترام گذاشته باشد. برای پیدا کردن این میانگین متحرک نیاز است دوره آن را تغییر داده و نمودار را بررسی کنیم. هر کدام گذشته خوبی داشت احتمالا در آینده نیز مناسب خواهد بود.

پاسخ دوم یک جواب عمومی و کلی است. بسته به اینکه در چه تایم فریمی معامله و تحلیل می‌کنید اعدادی برای دوره میانگین متحرک پیشنهاد شده است. برای معامله‌گران معمولا میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه به عنوان سطوح حمایتی و مقاومتی قوی شناخته می‌شوند. در صورتی که قیمت از آن‌ها عبور کند، تغییر روند قوی به وجود می‌آید.

برای نوسانگیرها و معامله‌گرانی که روزانه معامله می‌کنند معمولا میانگین متحرک 9 یا 10 روزه در کنار میانگین متحرک 26 روزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این میانگین‌های متحرک چون دوره کمتری دارند، سیگنال‌های بیشتری صادر می‌کنند. میانگین متحرک 50 روزه نیز بین تحلیلگران معروف است و اکثرا از آن به عنوان سطح حمایتی میان مدتی استفاده می کنند.

مطالعه بیشتر: معامله کم ریسک

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم به سوالات مختلفی چون میانگین متحرک چیست ، چه کاربردی دارد، چه دسته‌بندی‌هایی برای آن وجود دارد و پارامترهای مختلف تاثیر گذار بر آن چیست، پاسخ دهیم. اندیکاتور میانگین متحرک کاربرد بسیار زیادی در بازاهای مالی دارد و پایه بسیاری از اندیکاتورها و ابزارهای دیگر است. یادگیری و استفاده درست از آن می‌تواند به سود بیشتر شما کمک کند. با ما در کیوسک آکادمی همراه باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

یک نظر
 1. tlover tonet می گوید

  I got what you mean , thankyou for posting.Woh I am pleased to find this website through google.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.