اصطلاحات ترید ارز دیجیتال که هر معامله‌گر باید بداند

1

تمامی بازارهای معاملاتی زبان خودشان را دارند. افرادی که در این بازارها فعالیت دارند از اصطلاحاتی استفاده می‌کنند که گاها برای شنونده مبتدی ممکن است گیج کننده و حتی نا آشنا باشد. فرقی هم ندارد بازار ارزهای دیجیتال باشد یا سهام و یا حتی بازار فارکس. آیا شما با اصطلاحات ترید ارز دیجیتال آشنایی دارید؟ چیزی در مورد FOMO، HODL یا ATH می‌دانید؟ اصطلاحات ترید ارز دیجیتال خلاصه شده عباراتی هستند که کمک می‌کنند وضعیت بازار را درک کنید. در این مطلب از کیوسک آکادمی همراه ما باشید. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا فانتوم خود را خرید کنید

چرا اصطلاحات ترید ارز دیجیتال مهم‌اند؟

خب، آگاهی و آشنایی با این عبارات کمک کرده تا درک درستی از بازار داشته باشید. همچنین در تحلیل‌های بازار در زمینه رمز ارزها و طراحی استراتژی‌های معاملاتی نقش بسزایی دارند. در نتیجه زمانی که شما آگاهی لازمی از این عبارات نداشته باشید درست شبیه این است که با چشم و گوش بسته وارد مسیری تاریک شده باشید، بدون اینکه بدانید در دنیای اطراف‌تان چه خبر است!

اصطلاحات ترید ارز دیجیتال زبان بازار بلاکچین است که کمک کرده کاربر درک صحیحی از روند بازار، تحلیل‌ها و روش کارها داشته باشد. 

مطالعه بیشتر: درآمدزایی از ارزهای دیجیتال

رایج‌ترین اصطلاحات ترید ارز دیجیتال در بازار بلاکچین

آلت کوین‌ها(Altcoins)

آلت کوین‌ها(Altcoins) اشاره به تمامی رمز ارزها به غیر از بیت کوین دارد. در واقع همان طور که از نام این عبارت مشخص بوده آلت کوین‌ها ارزهای جایگزین در بازار هستند. از جمله اتریوم، تتر، دوج کوین و… پس هر چیزی به غیر از بیت کوین به عنوان آلت کوین شناخته می‌شود. 

مطالعه بیشتر: تحلیل تکنیکال

فاد(Fear, uncertainty and doubt)

فاد؟ تا به حال نام این عبارت به گوش‌تان خورده؟ فاد(FUD) مخفف عبارت Fear, Uncertainty and Doubt بوده که به معنی ترس، عدم اطمینان و تردید است. FUD یک اصطلاح ترید در بازارهای مالی نیست اما به عنوان یک استراتژی در بازار شناخته می‌شود. منظور از فاد بی اعتبار کردن یک شرکت و مجموعه با استفاده از انتشار اخبار نادرست و بی ثبات است. هدف از این کار ایجاد ترس، شک و تردید در بین کاربران است. به علاوه اینکه برخی از افراد با انتشار همین اخبار بی ثبات از وضعیت بازار و عکس العمل هیجانی کاربران سود می‌برند. در نتیجه باید حواس‌تان باشد که هر خبری را باور نکنید و تنها به منابع موثق تکیه کنید. 

مطالعه بیشتر: ترید ارز دیجیتال چیست؟

فومو(Fear of missing out)

FOMO که مخفف fear of missing out بوده به معنی ترس از دست دادن فرصت‌های موجود در بازار است. فومو یعنی برخی از افراد بدون اطلاع از اینکه در بازار چه خبر است تنها گروهی دیگر را دنبال می‌کنند و به راحتی سوار هر موجی می‌شوند. به عنوان مثال اگر گروهی در حال خرید یک ارز بخصوص باشند، برخی دیگر هم دقیقا مثل آن‌ها اقدام به خرید می‌کنند. بدون اینکه حتی اطلاعی از پس زمینه ارز، آینده آن و هدف به وجود آمدن آن داشته باشند. این وضعیت اغلب در زمان ریزش و رشدهای شدید پیش می‌آید. 

مطالعه بیشتر: الگوی پرچم

هودل(HODL)

یکی دیگر از اصطلاحات ترید ارز دیجیتال در بازار بلاکچین هودِل(HODL) است. این عبارت به معنی خرید و نگهداری ارز دیجیتال بوده که اولین بار در سال 2013 در بین کاربران مورد استفاده قرار گرفت. این عبارت در همان سال برای بار نخست به اشتباه به شکل HODL در جوامع تریدرها نوشته شد و از همان زمان تا به امروز به همین شکل مورد استفاده قرار می‌گیرد. دقت کنید هودل کردن یعنی نگه‌داشتن سرمایه فارغ از اینکه بازار در حال ریزش است. اغلب اوقات سرمایه گذارانی که اهداف طولانی مدت دارند هودل می‌کنند و قصد دارند در دراز مدت از یک ارز سود خود را چندین برابر کنند. 

هودل اولین بار در یک سایت بیت کوین تاک به اشتباه توسط یکی از کاربران تایپ شد که از سال 2013 تا به امروز به همین شکل مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

مطالعه بیشتر: جفت ارز یا زوج ارز چیست؟

پامپ و دامپ(Pump and dump)

پامپ و دامپ یک روش کلاهبرداری در بازار ارزهای دیجیتال بوده که با استفاده از دستکاری بازار به صورت نمایشی انجام می‌شود. در واقع در پامپ و دامپ گروهی از کاربران سعی می‌کنند با افزایش و کاهش ناگهانی و مصنوعی بازار وضعیت بازار را تغییر دهند. این می‌تواند ریزش‌های ناگهانی یا رشدهای ناگهانی باشد. 

مطالعه بیشتر: فاندینگ ریت ارز دیجیتال

کمترین قیمت بی سابقه(All time low)

ATL مخفف عبارت All Time Low بوده که به معنی کمترین قیمت بی سابقه در بازار ترید ارزهای دیجیتال است. این اصطلاح نشان می‌دهد که یک رمز ارز به کمترین قیمت خود رسیده است. منظور کمترین قیمت تا به امروز و از زمان حضور در بازار است. 

بیشترین قیمت بی سابقه(All time high)

ATH یا همان All Time High مقابل عبارت ATL قرار دارد که به معنی اوج قیمت بی سابقه یک ارز در بازار است. این عبارت زمانی استفاده شده که یک ارز دیجیتال به بیشترین قیمت خود در بازار دست پیدا کرده است. 

خرس‌ها(Bears)

اصطلاح Bears یا همان خرس‌ها یکی دیگر از اصطلاحات رایج در بازار ترید ارزهای دیجیتال است. این اصطلاح به گروهی از افراد که همیشه نسبت به روند بازار بدبین هستند اشاره دارد. در واقع این گروه اکثر اوقات روند بازار را نزولی پیش بینی می‌کنند. بر اساس همین عبارت اصطلاح دیگری به اسم Bearish هم به وجود آمده که به معنای بازار نزولی است.

مطالعه بیشتر: حباب بیت کوین چیست

بازار خرسی(Bear Market)

Bear Market یا بازار خرسی یعنی ارزهای دیجیتال قیمت ثابتی دارند یا اینکه روندی رو به پایین خواهند داشت. این اصطلاح از نحوه قرارگیری دست‌های خرس در مبارزه الهام گرفته شده که همیشه رو به پایین است. 

گاوها(Bulls)

گاوها یا همان Bulls آن دسته از کاربرانی هستند که به افزایش قیمت سرمایه و سبد خود امید دارند و در واقع دید مثبتی به بازار دارند. عبارت بولیش(Bullish) هم از این اصطلاح آمده که یعنی قیمت‌ها و ارزش‌ها در حال بالا رفتن هستند. 

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا کاردانو خود را خرید کنید

بازار گاوی(Bull Market)

بول مارکت یا همان بازار گاوی درست در مقابل بازار خرسی قرار دارد. یعنی زمانی که بازار حالت صعودی به خودش بگیرد از این اصطلاح استفاده خواهد شد. این اصطلاح از حالت شاخ‌های گاو که به رو بالا هستند الهام گرفته است. در بازار گاوی سرمایه گذاران به دلیل صعودی بودن بازار با خیال راحت معاملات خود را انجام داده و نسبت به افزایش قیمت‌ها امید دارند. 

به دلیل روند صعودی بازار گاوی و امید به رشد بیشتر قیمت‌ها افراد بیشتری هم وارد بازار می‌شوند.

آربیتراژ(Arbitrage)

آربیتراژ(Arbitrage) در بازار ارزهای دیجیتال به معنی سودی بوده که از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار مختلف حاصل می‌شود. برای مثال یک ارز دیجیتال ممکن است در یک صرافی قیمت 4 دلاری داشته باشد و در صرافی دیگر قیمت آن 3 دلار باشد. در نتیجه کاربر می‌تواند با خرید ارزان‌تر و فروش آن در صرافی که قیمت بالاتری دارد از این خرید و فروش سود کسب کند. 

تایید(Confirmation)

تایید(Confirmation) به معنی بررسی صحت و اعتبار یک تراکنش توسط ماینرها بوده که در نهایت تاییدیه آن را صادر می‌کنند. هر بار تراکنش جدید در بازار به این تاییدیه نیاز دارد. 

مطالعه بیشتر: تاثیر بیت کوین 

کارمزد تراکنش(Transaction fees)

Transaction Fees یا کارمزد تراکنش‌ها همان هزینه‌ای بوده که باید برای انجام تراکنش پرداخت کنید. این کارمزد با توجه به شلوغی و وضعیت شبکه می‌تواند متفاوت باشد. همچنین برای اینکه تراکنش سریع‌تری داشته باشید باید کارمزد بیشتری هم پرداخت کنید. به قولی هر چقدر پول بدهید آش می‌خورید!

برای اطلاع از قیمت شیبا و خرید شیبا روی کیوسک حساب کنید.

ماینر(Miner)

ماینر(Miner) به سیستم و کامپیوتری گفته شده که با توجه به توان، تجهیزات و قدرت محاسباتی که دارد یک رمز ارز بخصوص را استخراج می‌کند. ماینرها افرادی هستند که از فرآیند استخراج یک رمز ارز پاداش دریافت می‌کنند. 

صرافی(Exchange)

صرافی یا همان اکسچنج(Exchange) شاید یکی از پر استفاده‌ترین اصطلاحات در دنیای ارزهای دیجیتال باشد. صرافی بستر خرید و فروش و معامله ارزهای دیجیتال را برای کاربران فراهم می‌کند و همگی در فضای اینترنت و به صورت آنلاین فعالیت دارند. دقت کنید که صرافی‌ها می‌توانند هر کدام تنها برخی از ارزهای دیجیتال را ارائه کنند. به علاوه اینکه کارمزد خرید و فروش هم در هر یک متفاوت است. 

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا یونی سواپ خود را خرید کنید

نهنگ(Whale)

نهنگ یا همان Whale در توصیف افرادی به کار رفته که تراکنش‌هایی با حجم بسیار بالا در بازار انجام می‌دهند. به عبارت دیگر این افراد سرمایه و دارایی زیادی در بازار دارند. از همین رو معاملاتی که این افراد انجام می‌دهند تاثیر مستقیمی بر روند بازار می‌گذارد. 

در جدول زیر سعی کردیم خلاصه‌ای از مطالب بالا را به طور یکجا کنار هم جمع کنیم:

اصطلاحمفهوم
آلت کوینتمامی کوین‌ها به غیر از بیت کوین آلت کوین هستند
فادترس، عدم اطمینان و تردید در معاملات
فوموترس از دست دادن فرصت‌ها
هودلنگه داشتن طولانی مدت یک ارز دیجیتال
پامپ و دامپدستکاری بازار به صورت نمایشی برای تغییر ناگهانی قیمت‌ها
کمترین قیمت بی سابقهکمترین قیمتی که یک ارز دیجیتال به آن رسیده است
بیشترین قیمت بی سابقهبیشترین قیمتی که یک ارز دیجیتال به آن رسیده است
خرس‌هاگروهی از افراد که نسبت به بازار بدبین هستند
بازار خرسیبازاری که سیر نزولی دارد و امیدی به افزایش قیمت‌ها نیست
گاوهاافرادی که به افزایش قیمت‌ها امید دارند
بازار گاویبازاری که سیر صعودی دارد
آربیتراژکسب سود از تفاوت قیمت یک ارز در بازارهای مختلف
تاییدبررسی صحت و اعتبار یک تراکنش توسط ماینرها و صدور تاییدیه
کارمزد تراکنشکارمزدی که به ازای هر تراکنش باید پرداخت شود
ماینرسیستم و فردی که مشغول به استخراج ارز دیجیتال است
صرافیبستری مناسب برای خرید، فروش و معامله ارزهای دیجیتال
نهنگافرادی که حجم سرمایه زیادی در بازار دارند

سخن پایانی اصطلاحات ترید ارز دیجیتال

در این مطلب از کیوسک سعی کردیم برخی از اصطلاحات عامیانه در ترید ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم. به یاد داشته باشید که شما هر چقدر در این بازار به دانش خودتان اضافه کنید به نفعتان خواهد بود و با دید بازتری اقدام به خرید و فروش و دنبال کردن استراتژی‌های معاملاتی خواهید کرد. 

مطالعه بیشتر: وایت پیپر چیست

سوالات متداول

بازار صعودی و امیدوار کننده در بلاکچین با چه نامی شناخته می‌شود؟

بازار گاوی یا همان Bull Market به معنی وضعیت صعودی بازار است. 

ATL و ATH یعنی چه؟

ATL و ATH به ترتیب یعنی کمترین قیمت بی سابقه و بیشترین قیمت بی سابقه یک رمز ارز در بازار ارزهای دیجیتال. 

چطور می‌توان خرید و فروش ارز دیجیتال انجام داد؟

شما می‌توانید با ثبت نام در یک صرافی مانند کیوسک به صورت ایمن و مطمئن شروع به خرید، فروش و معامله ارزهای دیجیتال کنید. اگر در این زمینه نیاز به اطلاعات بیشتری دارید مطالب آکادمی کیوسک را دنبال کنید. 

منبع: forbes101blockchains

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد رای‌ها 6

هنوز امتیازی ثبت نشده

یک نظر
  1. tlovertonet می گوید

    I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thanks a lot

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.