چگونه ترید کنیم؟ راهنمای کاملی برای شروع به Trade کردن

1

هر ایرانی حداقل یک‌بار در زندگی‌اش ترید (Trade) کرده است. احتمالا برای همه ما پیش آمده که طلا، دلار، ملک یا ماشین خریده‌ایم تا پس از مدتی که قیمت آن بالا رفت بفروشیم و سود کنیم. این یعنی ترید کردن. خرید و فروش برای کسب سود!

ترید کردن در بازارهای مختلف مالی مثل سهام، فارکس و کریپتوکارنسی نیز به همین شکل است با این تفاوت که در اقتصاد تورمی ما قیمت همیشه رو به بالاست اما در بازارهای مالی، گاهی با سقوط قیمت‌ها مواجهیم. درعین‌حال افراد می‌توانند هم از بالا رفتن قیمت سود بگیرند هم از کاهش آن. 

تقریبا هر دارایی که برای آن خریدار و فروشنده وجود دارد را می‌توان ترید کرد. به کسانی که به دنبال کسب سود از طریق ترید کردن هستند تریدر (Trader) می‌گویند. (لینک پیشنهادی: خرید ارز دیجیتال)

مطالعه بیشتر: ارز دیجیتال چیست؟

کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا مانا (دیسنترالند) خود را خرید کنید

ترید کردن چطور انجام می‌شود؟

ترید کردن در همه بازارها اصول مشابهی دارد اما در اینجا، بیشتر روی بازار کریپتوکارنسی تمرکز می‌کنیم. وقتی یک کریپتو خرید و فروش شود تراکنش آن روی بلاک‌چین ثبت می‌شود. عوامل مختلفی روی تغییر قیمت یک رمزارز اثر می‌گذارند:

 • عرضه 
 • تقاضا
 • ارزش بازار آن کریپتو
 • اخبار منتشر شده درباره آن
 • میزان یکپارچگی کریپتو با سیستم‌های پرداخت و زیرساخت‌های موجود 
 • رویدادهای مهم

این عوامل می‌توانند قیمت یک دارایی را به اوج یا به ته دره ببرند. مثلا زمانی که بیت‌کوین در اوج قیمت خود بود این خبر که چین، معاملات بیت‌کوین را ممنوع کرده است باعث ریزش قیمت آن شد. زمانی که ایلان ماسک از دوج‌کوین حمایت کرد تقاضا برای آن چنان بالا رفت که طی چند روز قیمت آن چندصد برابر رشد کرد. 

اما تریدرها می‌توانند هم از بالا رفتن قیمت سود کنند هم از پایین آمدن آن. زمانی که تریدری یک دارایی را در قیمت کم می‌خرد و در قیمت بالا می‌فروشد، وارد پوزیشن لانگ (Long position) شده و از افزایش قیمت سود می‌برد. اما هنگامی که یک دارایی مثلا یک رمزارز را در زمان اوج قیمت از مالک آن قرض می‌گیرد و می‌فروشد تا در زمان کاهش قیمت، همان دارایی را دوباره بخرد و به صاحبش برگرداند وارد پوزیشن شورت (Short Position) شده و از کاهش قیمت سود می‌برد. 

البته تریدرها روش‌های مختلفی برای سود کردن دارند مثل استفاده از لوریج، آربیتراژ، استفاده از مشتقات (Derivative یعنی معامله اکنون انجام شده و مبادله دارایی در آینده خواهد بود) و بازارهای آتی (Futures) و غیره که بحث آن مفصل است. می‌توانید در مورد روش‌های مختلف کسب سود از بازارها به سایر مقالات آکادمی کیوسک مراجعه کنید. 

مطالعه بیشتر: ترید ارز دیجیتال چیست؟

انتخاب ارز دیجیتال برای ترید

هنگام انتخاب یک ارز دیجیتال برای ترید به سه فاکتور نوسانات بازار، نقدینگی و امنیت یک کریپتو توجه کنید. 

نوسانات بازار به معنی سرعت تغییر قیمت یک دارایی و بازه تغییر آن است. برخی رمزارزها قیمت‌های بسیار پر نوسانی دارند و این باعث می‌شود پیش‌بینی ارزش آن‌ها حتی در کوتاه‌مدت هم دشوار باشد. 

نقدینگی نیز عامل مهمی است چون میزان سرعت خرید یا فروش یک کریپتو را تعیین می‌کند. هرقدر نقدینگی بیشتر باشد افراد بیشتری در حال ترید کردن آن رمزارز هستند و زمانی که سفارش بگذارید زودتر انجام می‌شود. خرید و فروش دارایی‌هایی با نقدینگی پایین ممکن است مدت‌ها زمان ببرد. 

تصویری از رمزارزهای مختلف که اشاره به تنوع انتخاب در زمان ترید دارد

از‌ آنجایی که رمزارزها غیرمتمرکز هستند هیچ دولت، نهاد یا سازمانی بر عملکرد آن‌ها نظارت نمی‌کند. به این ترتیب همیشه در معرض هک، کلاهبرداری و سرقت هستند. پس سعی کنید رمزارزهایی را انتخاب کنید که از نظر امنیتی سابقه خوبی دارند. هم‌چنین صرافی و کیف پول موردنظر نیز باید سطح امنیت قابل قبولی داشته باشند. 

این سه مورد در انتخاب ارز دیجیتال برای ترید اهمیت زیادی دارند اما علاوه بر آن‌ها فاکتورهای دیگری هم هست که باید در نظر داشته باشید از جمله :

 • میزان ارزش بازار (Market Cap)
 • میزان عرضه 
 • توضیحات درج‌شده در وایت پیپر (White paper یا طرح اولیه آن رمزارز) مثل تکنولوژی به‌کاررفته، اهداف، شرکا، توکنومیک و غیره
 • کاربرد 
 • اعتبار سازندگان
 • قیمت 
 • حجم معاملات روزانه

مطالعه بیشتر: درآمد از ارز دیجیتال

استراتژی‌های مختلف ترید 

برای درک ساختار و اصول ترید کردن بهتر است ابتدا ارزهای دیجیتال را خوب بشناسید. معاملات کریپتو یک خریدار و یک فروشنده دارد. آن‌ها قیمت پیشنهادی خود را برای خرید و فروش در دفتر کل بلاک‌چین ثبت می‌کنند. وقتی میزان تقاضا برای خرید بیشتر از میزان فروش باشد قیمت بالا می‌رود و برعکس، وقتی تعداد فروشنده‌ها کمتر باشند قیمت کاهش می‌یابد. همه خریداران سعی دارند دارایی موردنظر خود را با کمترین قیمت ممکن بخرند و با بیشترین قیمت ممکن بفروشند. 

اما برخی تریدرها دوست دارند در بازه‌های زمانی بسیار کوتاهی خرید و فروش کنند و برخی در بازه‌های زمانی طولانی. برخی زمان محدودی را در طی شبانه‌روز اختصاص می‌دهند و برخی چندین ساعت. به این ترتیب استراتژی‌های مختلفی برای ترید کردن شکل گرفته است که ترید روزانه، سوئینگ و پوزیشن جز پرکاربردترین آن‌ها هستند:

استراتژی و ویژگی‌هاپوزیشن تریدینگسوئینگ تریدینگتریدینگ روزانه
ویژگیبا عنوان ترند تریدینگ (Trend Trading) هم شناخته می‌شود و به معنی خرید دارایی و نگه داشتن آن برای مدت نسبتا طولانی است.به معنی خرید دارایی و نگهداری آن برای مدت کوتاه تا میان‌مدت است که می‌تواند بین 1 تا 30 روز باشد.با عنوان ترید  بین روز (Intraday Trading) هم شناخته می‌شود شامل ورود به یک پوزیشن و خروج از آن در همان روز است.
مزایااشتباهات باعث ضرر کمتری می‌شوند. راحت‌تر است و استرس کمتری دارد. می‌توان آن را با مقادیر سرمایه کم شروع کرد و به‌مرور افزایش دادپیش‌بینی قیمت‌ها راحت‌تر است. زمان کمتری از تریدر می‌گیردنسبت به ترید روزانه راحت‌تر است. ریسک کمتری دارد. زمان کمتری برای مدیریت تریدها لازم است. استرس کمتری نسبت به ترید روزانه دارد.سود سریع‌تری می‌دهد. کنترل ریسک، راحت‌تر است. تحت تاثیرات تغییرات شبانه بازار قرار نمی‌گیرد.
معایببا یک دارایی محدود نمی‌توان وارد پوزیشن‌های متعدد شد. باز بودن پوزیشن در بلندمدت پرریسک است و ممکن است تحت تاثیر حرکات ناگهانی بازار قرار بگیرد. سود آن در بلندمدت به دست می‌آید نیاز به تحقیق و مشاوره بیشتری برای تصمیم‌گیری دارد. باز ماندن یک پوزیشن می‌تواند باعث احساسات مختلفی شود. نیاز به نظم بیشتر و پایبندی به یک استراتژی دارد.جذابیت سود کوتاه‌مدت می‌تواند باعث رفتارهای اعتیادگونه شود. سرعت از دست دادن پول سریع‌تر است. پایبندی به یک استراتژی خاص سخت است.استرس زیادی به همراه دارد.فقط روی روندهای نسبتا کوتاه بازار مدت قابل اجراست.

مطالعه بیشتر: استخراج ارز دیجیتال چیست؟

دانش مورد نیاز برای تریدینگ 

برای ترید کردن و پیش‌بینی قیمت یک ارز دیجیتال لازم است به سه تحلیل تکنیکال، فاندامنتال و آنچین (درون زنجیره‌ای) مسلط باشید.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بر پیش‌بینی روند آینده قیمت از طریق بررسی تغییرات آن در گذشته استوار است. در این روش داده‌های بازار، قیمت و حجم مورد توجه قرار دارد. در تحلیل تکنیکال مواردی مثل الگوهای تغییر قیمت، چرخه‌ها، ساختار بازار، سیکل روانشناسی بازار، نقاط حمایت و مقاومت، روند قیمت و نظایر آن بررسی می‌شود. 

تحلیل تکنیکال ابزار خوبی است اما در بازار رمزارزها که ممکن است هر اتفاقی ناگهان یک تغییر چشمگیر ایجاد کند به‌تنهایی کارایی ندارد. 

تصویر یک بیتکوین روی نمودار قیمت که اشاره به تحلیل قیمت دارد.

تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال به بررسی اصول بنیادی و ارزش واقعی یک دارایی می‌پردازد تا تعیین کند که آیا این رمزارز به‌اندازه قیمت کنونی آن ارزش دارد یا خیر. در این روند فاکتورهای مختلفی مثل تحقیق درباره توسعه‌دهندگان پروژه و اعتبار آن‌ها، جامعه هواداران رمزارز، ویژگی‌های فنی، نوآوری‌های احتمالی، میزان نقدینگی، نهنگ‌ها، برندینگ و بازاریابی و مواردی ازاین‌دست بررسی می‌شوند.

مطالعه بیشتر: تحلیل تکنیکال

تحلیل آنچین (درون زنجیره‌ای)

ارزهای دیجیتال بر مبنای بلاک‌چین کار می‌کنند و اکثر آن‌ها (بلاکچین‌هایی که لایه 1 هستند) اطلاعات تراکنش‌های خود را به صورت کامل روی زنجیره ثبت می‌کنند. تحلیل آنچین به معنی استفاده این اطلاعات برای پیش‌بینی قیمت کریپتو است. 

در این نوع تحلیل به فاکتورهایی مثل میزان عرضه و تقاضا، تعداد تراکنش‌ها، کارمزد آن‌ها و میزان خرید و فروش آن دارایی و مدت هولد کردن آن دقت می‌شود. این داده‌ها بیشتر روی روانشناسی تریدرها متمرکز است چرا که رویدادهای در حال جریان بلاک‌چین را نشان می‌دهد. تریدرها با دنبال کردن اتفاقاتی که در بلاک‌چین در حال رخ دادن است می‌توانند به‌موقع اقدام کنند و دچار ضرر نشوند. 

برای اطلاع از قیمت ریپل و خرید ریپل روی کیوسک حساب کنید.

ترید یا سرمایه‌گذاری؟

معمولا تریدرها از نوسانات و تغییرات قیمت بازار سود می‌گیرد و رمزارزها را برای مدت کوتاهی نگه می‌دارند. با‌این‌حال سرمایه‌گذاران دیدگاه بلندمدت (معمولا چندساله) دارند و به نوسانات کوتاه‌مدت دارایی اهمیت نمی‌دهند. در ادامه برخی از تفاوت‌های مهم ترید و سرمایه‌گذاری را می‌بینید:

ویژگی سرمایه‌گذاریتریدینگ
بازه زمانیبلندمدتکوتاه‌مدت
تعداد دفعات معاملهدفعات پاییندفعات زیاد
میزان ریسکریسک پایین همراه با محافظه‌کاریریسک بالا همراه با ریسک‌پذیری

چطور ترید را شروع کنیم؟ گام‌به‌گام

روش‌های مختلفی برای شروع تریدینگ وجود دارد اما روشی که مناسب تازه‌کاران است در 5 گام خلاصه می‌شود:

1) عضویت در یک صرافی ارز دیجیتال 

اولین گام پیدا کردن یک صرافی ارز دیجیتال است. صرافی‌های ایرانی و خارجی زیادی هستند. به‌عنوان‌مثال، صرافی کیوسک یکی از بهترین صرافی‌های ایرانی برای ترید ارز دیجیتال است. در مورد انتخاب صرافی‌های خارجی در نظر داشته باشید که بسیاری از آن‌ها به دلیل تحریم‌های اقتصادی به ایرانیان خدمات نمی‌دهند و اگر مشخص شود ایرانی هستید اکانت شما را بسته و سرمایه را بلوکه می‌کنند. پس بهتر است ترید کردن را با صرافی‌های ایرانی شروع کنید. اما از محبوب‌ترین صرافی‌های خارجی می‌توان به کراکن، بای‌بیت، بایننس و کوین‌بیس اشاره کرد. در صرافی موردنظر خود عضو شوید.

مطالعه بیشتر: تریدینگ ویو چیست

2) تامین مالی اکانت 

وقتی اکانت کاربری صرافی خود را ساختید باید آن را تامین مالی کنید. در صرافی‌های ایرانی نظیر کیوسک می‌توانید از کارت بانکی خود، مبلغی که برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌اید را به حساب کاربری خود در صرافی انتقال دهید. روند آن بسیار ساده و شبیه یک انتقال بانکی است. 

البته در مورد بسیاری از صرافی‌های خارجی می‌توانید از قبل یک کیف پول ارز دیجیتال مثل متامسک یا تراست والت داشته باشید، دارایی را به آن‌ها وارد کنید و سپس آن را به حساب صرافی متصل نمایید. 

یک فرد در حال ترید کردن باید گامهای ترید را از ساخت اکانت تا تامین مالی و شروع به ترید را انجام دهد و در نهایت سود خود را در کیف پول کریپتو بریزد.

3) انتخاب یک ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری 

در حال حاضر ارزهای دیجیتال زیادی برای سرمایه‌گذاری در بازار وجود دارند. اگر تازه‌کار هستید بهتر است از رمزارزهای شناخته‌شده مثل بیت‌کوین و اتریوم استفاده کنید. اما رمزارزهای دیگری هم هستند که توانسته‌اند سود بسیار خوبی به سرمایه‌گذاران خود بدهند. برخی تریدرها ترجیح می‌دهند روی هر دو دسته سرمایه‌گذاری کنند.

4) شروع به ترید کردن با یک استراتژی مشخص

انتخاب استراتژی اهمیت زیادی دارد. باید بدانید می‌خواهید یک تریدر روزانه باشید یا سوئینگ یا پوزیشن یا حتی استراتژی‌های دیگر را می‌پسندید. معمولا در انتخاب استراتژی به روانشناسی بازار هم توجه می‌شود. سپس با استفاده از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، روند قیمت رمزارزی که انتخاب کرده‌اید را بررسی کنید و براساس استراتژی خود خرید و فروش نمایید. 

5) ذخیره سود

یکی از مهم‌ترین نکات در تریدینگ، توانایی خروج به‌موقع از یک معامله و ذخیره سود است. برای ذخیره سود خود می‌توانید از کیف پول‌های ارز دیجیتال استفاده کنید که انواع مختلفی دارند. اگر حجم دارایی بالایی دارید پیشنهاد می‌شود از کیف پول‌های سخت‌افزاری استفاده کنید. 

مطالعه بیشتر: وام ارز دیجیتال چیست؟

مزایا و معایب ترید ارز دیجیتال

از جمله مزایا و معایب ترید ارز دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای ترید ارز دیجیتالمعایب ترید ارز دیجیتال
نقدینگی بالا و امکان خرید و فروش سریعنوسان زیاد قیمت دارایی‌ها
امکان شروع ترید با هر حجمی از سرمایه سخت بودن پیش‌بینی قیمت و نیاز به دانش تخصصی زیاد 
امنیت نسبتا بالانبود نظارت و قوانین برای این بازار
حریم خصوصی بیشتر و ناشناس بودن تراکنش‌هانبود امکان بازگشت وجه در صورت تراکنش غلط یا کلاهبرداری
امکان منسوخ شدن رمزارزهای قدیمی و کاهش یک‌باره ارزش آن‌ها
کیوسک | صرافی آنلاین ارز دیجیتال
همین حالا لایت کوین خود را خرید کنید

ترید ارز دیجیتال در یک نگاه

اگر به روند قیمت برخی رمزارزهای معروف مثل بیت‌کوین نگاه کنیم که از سال 2009  ارزش آن‌ها از صفر به چندین هزار دلار رسیده است، به اهمیت ترید کردن پی می‌بریم. تریدینگ یک علم حرفه‌ایست که صاحبان آن می‌توانند سودهای کلانی کسب کنند. اما در این مسیر باید نسبت به پروژه‌های کلاهبرداری، پروژه‌هایی که با تحریک احساسات مردم، تبلیغات و بازاریابی سرمایه افراد را جذب کرده و سپس پروژه را نابود می‌کنند باشیم. همچنین در انتخاب صرافی ارز دیجیتال نیز باید دقت کافی به خرج دهیم چون اگر یک صرافی بزرگ مثل FTX ورشکست شود راهی برای جبران ضررها نیست. با ما در کیوسک آکادمی همراه باشید.

مطالعه بیشتر: استیکینگ چیست؟

سوالات متداول

ترید کردن چیست؟

ترید کردن به معنی خرید و فروش دارایی برای کسب سود است. این دارایی می‌تواند هر چیزی باشد یک کالایی فیزیکی مثل طلا یا یک دارایی دیجیتالی مثل رمزارزها. 

آیا ترید کردن، سودآور است؟

بله این روش سودآور و قانونی است و اگر در انتخاب صرافی، کیف پول و کریپتویی که می‌خواهید ترید کنید دقت کافی داشته و دانش لازم برای ترید کردن را بیاموزید می‌توانید سود کسب کنید. البته این به معنای صفر شدن احتمال ضرر در بازارهای مالی نیست. 

قبل از شروع ترید کردن چه چیزهایی باید بیاموزیم؟

درمورد بازاری که می‌خواهید در آن ترید کنید و عملکرد آن مطالعه کنید. سپس تحلیل تکنیکال، فاندامنتال و آنچین را یاد بگیرید. با سرمایه کم یا با اکانت‌های آموزشی شروع به کار کنید و پس از اینکه کمی حرفه‌ای شدید واقعا وارد بازار شوید. 

منابع: Cointelegraph | benzinga | ig

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد رای‌ها 9

هنوز امتیازی ثبت نشده

یک نظر
 1. پرویز رحیمی می گوید

  عالی ومفید دم شما گرم

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.